BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A korábban jelzettnél kisebb volt a japán visszaesés

A pénzügyi év első negyedében a végleges adatok szerint a korábban közzétettnél kisebb volt a japán gazdaság visszaesése, de a kormány így sem számít a helyzet javulására az elkövetkező két-három évben.

2001. november 12. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A júniusban véget ért negyedévben a korábban jelzett 0,8 helyett 0,7 százalékkal zsugorodott a japán gazdaság az előző negyedévihez képest. Ezzel annualizált, azaz éves szintre kivetítve 2,9 százalékkal csökkent a GDP a tegnap nyilvánosságra hozott végleges adat szerint. A két hónappal ezelőtt kiadott előzetes adat 3,2 százalékos visszaesést jelentett, de a vállalati tőkebefektetések az akkor várt 2,8 helyett csak 2,4 százalékkal csökkentek. Folyó áron a negyedévi GDP-csökkenés 2,6 százalékos, annualizált szinten 10,1 százalékos volt, ami - mint a Reuters emlékeztetett rá - a statisztikai mérések megkezdése óta a legnagyobb visszaesést jelenti Japánban. Így az elemzők a revideált, kedvezőbb negyedéves adat ellenére sem látnak okot optimizmusra, a különbséget csak kozmetikainak tartják.
A japán kormány csak a múlt hét végén ismerte be, hogy 0,9 százalékos GDP-visszaeséssel kell számolni a folyó pénzügyi évben (NAPI Gazdaság, 2001. november 12., 1. oldal), ami az MTI szerint húsz éve a legnagyobb visszaesésnek ígérkezik, de ez is csak akkor érhető el, ha a mostani és a két következő negyedévben egyszer sem lesz a negyedévi visszaesés nagyobb 0,4 százaléknál. Koidzumi Dzsunicsiro miniszterelnök sem próbálta meg úgy beállítani a most véglegesített adatot, mintha az fordulatot jelentene. A parlamentben tegnap megerősítette, hogy az országnak még két-három évi további gyengülésre kell számítania, éppen ezért van nélkülözhetetlen szükség mélyreható reformokra, amelyek megalapozhatják a gazdaság fenntartható növekedését. Véleménye szerint azonban Japán számos válságot győzött le a múltban, és jelentős növekedési potenciállal rendelkezik, ezért nincs ok a pesszimizmusra.
A Bank of Japan tegnap nyilvánosságra hozott felmérése szerint a japánok 72 százaléka szerint romlott a gazdasági helyzet tavaly óta, míg az előző, májusi felmérésnél még csak 58 százaléknak volt ez a véleménye. Ezzel együtt azonban nőtt azoknak az aránya - 23,7-ről 32,1 százalékra -, akik úgy látják, hogy a jövő érdekében elfogadhatóak a rövid távon további nehézségeket okozó reformok. Egy másik jelentés szerint a kétkezi munkások 2000 januárja óta mért bizalmi indexe a statisztika létezése óta a legmélyebbre zuhant októberben - a szeptemberi 28,4-ről 27,2-re.
B. T. J.

Barabás János T.
Barabás János T.

Ez is érdekelhet