BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Katasztrofális amerikai GDP-adat várható?

Az USA gazdasága nagy valószínűséggel egy évtizede nem látott mértékben zsugorodott a harmadik negyedévben, mert a GDP közel kétharmadát adó fogyasztói költekezés növekedése számottevően lelassult és a vállalatok kevesebbet költöttek beruházásokra - állítja az elemzők többsége. Abban azonban megoszlanak a vélemények, hogy a recesszióba került gazdaság további ösztönzése érdekében a Fed jövő kedden 25, vagy 50 bázisponttal csökkenti-e a kamatot.

2001. október 31. szerda, 11:10

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Wall Street a második negyedévi éves összevetésben 0,3 százalékos GDP-bővülés után a harmadik negyedévben 1 százalékos zsugorodásra számít. A prognózisok azonban meglehetősen széles sávban szóródnak: a J. P. Morgan 2,5 százalékos zuhanásra számít, míg a legoptimistább befektetési bankok stagnálást várnak. Ha a gazdaság visszaesett, szinte biztosra vehető, hogy 1991 után újra beköszöntött a recesszió. (Tíz évvel ezelőtt az első negyedévben két százalékkal zsugorodott az amerikai gazdaság.) A szeptember vége óta napvilágot látott adatok - nem elhanyagolható mértékben a terrortámadás miatt - ugyanis a fogyasztói bizalom további visszaeséséről tanúskodnak, a nagyvállalatok pedig sorra profit warningokat tettek közzé. Az adatokat magyar idő szerint 14.30-kor teszik közzé. A Fed nyíltpiaci bizottsága legközelebb a jövő kedden ülésezik és mindenki biztosra veszi, hogy tovább csökkenti a jelenleg 2,5 százalékos - harminc év óta a legalacsonyabb - irányadó egynapos kamatot. Az elemzők eddig inkább 25 bázispontos monetáris enyhítést feltételeznek, de hozzáteszik, hogy ha a GDP-adat katasztrofális, az 50 bázispontos kamatvágás sem zárható ki. A határidős jegyzésekből az következik, hogy a piac ugyanolyan valószínűséggel számít mindkét eshetőségre.

Bana Péter
Bana Péter

Ez is érdekelhet