BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Recesszió Japánban

2001. október 29. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A tokiói jegybank tegnap kiadott jelentése először ismerte el, hogy Japán a recesszió felé tart: idén és jövőre csökkenni fog a GDP és csak 2003-ban várható a növekedés lassú megindulása. A prognózist megerősíti, hogy az ipari termelés szeptemberben 26 éve nem látott mértékben zuhant.

A japán jegybank (BoJ) tegnap nyilvánosságra hozott féléves jelentése az első hivatalos beismerést tartalmazza arról, hogy a világ második legnagyobb gazdasága a recesszió felé tart és nem is emelkedik ki abból egyhamar. A BoJ lefelé módosította korábbi becslését: míg áprilisban még azzal számolt, hogy a március 31-ig tartó folyó pénzügyi évben 0,3-0,8 százalékkal nő a gazdaság, a legújabb jelentésük - az elemzői értékelésekkel összhangban - már a GDP 0,9-1,2 százalékos csökkenését prognosztizálja.
A dokumentum emellett megállapítja, hogy a gazdasági kilátásokat illetően a szokásosnál nagyobb a bizonytalanság, részint az USA elleni terrortámadás, részint a tokiói kormány reformterveinek kiszámíthatatlan hatásai miatt. A BoJ csak a 2002-2003-as pénzügyi év második felére várja a fellendülés megindulását, ami azonban igen lassú lesz, ezért jövőre is 1,1 százalékkal esik a GDP. A jegybank ennek ellenére úgy foglalt állást, hogy nem módosít eddigi politikáján, jelezve a kormánynak: kifogyott a gazdaságélénkítés monetáris eszközeiből, miután a közel zéró kamatszint mellett augusztusban és szeptemberben is könnyített a hitelfeltételeken. Hajami Maszaru, a bank kormányzója szerint most már csak a reformok segíthetnek, elsősorban a bankszektort megbénító - becslések szerint 1,2 ezer milliárd dollárnyi - rossz hitel felszámolása. Ezt még akkor is elengedhetetlennek tartják, ha rövid távon növelné a csődök számát és a rekordot jelentő 5 százalékos munkanélküliséget. A Bloomberg szerint Japán láthatólag egy évtizede a legsúlyosabb recesszió felé tart.
A legfrissebb adatok ugyancsak a borúlátó aggályokat igazolják. A BoJ jelentésével egy időben nyilvánosságra hozott adatok szerint az ipari termelés szeptemberben 2,9 százalékkal csökkent az előző hónaphoz képest, és 1994 januárja óta a legalacsonyabb szintre süllyedt. Éves összehasonlításban 12,7 százalékos volt a visszaesés - a legnagyobb 1975 májusa óta. Ennek oka elsősorban az export csökkenése, de a termelés visszaesése negatívan hat a jövedelmekre, ezen keresztül a hazai fogyasztásra is, ezért a Reuters szerint egyre erősebb nyomás fog nehezedni a kormányra, hogy tegyen gazdaságélénkítő lépéseket. A gazdaság zsugorodását defláció kíséri: két évi csökkenés után a központi bank prognózisa szerint a folyó pénzügyi évben újabb 1,0-1,1 százalékkal csökkennek a fogyasztói árak a friss élelmiszereket nem számítva.
B. T. J.

A japán jegybank (BoJ) tegnap nyilvánosságra hozott féléves jelentése az első hivatalos beismerést tartalmazza arról, hogy a világ második legnagyobb gazdasága a recesszió felé tart és nem is emelkedik ki abból egyhamar. A BoJ lefelé módosította korábbi becslését: míg áprilisban még azzal számolt, hogy a március 31-ig tartó folyó pénzügyi évben 0,3-0,8 százalékkal nő a gazdaság, a legújabb jelentésük - az elemzői értékelésekkel összhangban - már a GDP 0,9-1,2 százalékos csökkenését prognosztizálja.
A dokumentum emellett megállapítja, hogy a gazdasági kilátásokat illetően a szokásosnál nagyobb a bizonytalanság, részint az USA elleni terrortámadás, részint a tokiói kormány reformterveinek kiszámíthatatlan hatásai miatt. A BoJ csak a 2002-2003-as pénzügyi év második felére várja a fellendülés megindulását, ami azonban igen lassú lesz, ezért jövőre is 1,1 százalékkal esik a GDP. A jegybank ennek ellenére úgy foglalt állást, hogy nem módosít eddigi politikáján, jelezve a kormánynak: kifogyott a gazdaságélénkítés monetáris eszközeiből, miután a közel zéró kamatszint mellett augusztusban és szeptemberben is könnyített a hitelfeltételeken. Hajami Maszaru, a bank kormányzója szerint most már csak a reformok segíthetnek, elsősorban a bankszektort megbénító - becslések szerint 1,2 ezer milliárd dollárnyi - rossz hitel felszámolása. Ezt még akkor is elengedhetetlennek tartják, ha rövid távon növelné a csődök számát és a rekordot jelentő 5 százalékos munkanélküliséget. A Bloomberg szerint Japán láthatólag egy évtizede a legsúlyosabb recesszió felé tart.
A legfrissebb adatok ugyancsak a borúlátó aggályokat igazolják. A BoJ jelentésével egy időben nyilvánosságra hozott adatok szerint az ipari termelés szeptemberben 2,9 százalékkal csökkent az előző hónaphoz képest, és 1994 januárja óta a legalacsonyabb szintre süllyedt. Éves összehasonlításban 12,7 százalékos volt a visszaesés - a legnagyobb 1975 májusa óta. Ennek oka elsősorban az export csökkenése, de a termelés visszaesése negatívan hat a jövedelmekre, ezen keresztül a hazai fogyasztásra is, ezért a Reuters szerint egyre erősebb nyomás fog nehezedni a kormányra, hogy tegyen gazdaságélénkítő lépéseket. A gazdaság zsugorodását defláció kíséri: kétévi csökkenés után a központi bank prognózisa szerint a folyó pénzügyi évben újabb 1,0-1,1 százalékkal csökkennek a fogyasztói árak a friss élelmiszereket nem számítva.
B. T. J.

Barabás János T.
Barabás János T.

Ez is érdekelhet