A pénteken felesküdött új lengyel kormány első ülésén tegnap a költségvetési válság elhárítása érdekében a kiadások 8,5 milliárd zlotys (2,1 milliárd dollár) csökkentése mellett döntött. Leszek Miller kormányfő vezetésével úgy határoztak, hogy csaknem valamennyi tárca büdzséjéből lefaragnak és egy évre befagyasztják a vezető kormánytisztviselők fizetését. A deficit mérséklése Marek Belka pénzügyminiszter szerint lehetőséget ad a jegybanknak a kamatok további csökkentésére, ami létfontosságú a gazdaság fellendítéséhez - a megbukott Szolidaritás-kormány idén tervezett 2,3-2,5 százalékos GDP-növekedésével szemben várhatóan csak 1,5-2 százalékos lesz a bővülés, a legalacsonyabb a rendszerváltás óta. A döntésre pozitívan reagáltak a piacok és erősödött a zloty, mert arra számítanak, hogy a jegybank monetáris politikai tanácsa (RPP) 150-200 bázispontos kamatcsökkentést hajt végre ma kezdődő ülésén. Wieslaw Kaczmarek kincstárügyi miniszter tegnap irreálisnak minősítette elődje, Aldona Kamela-Sowinska nyilatkozatát, amely szerint a tervezett 18 helyett akár a 20 milliárd zlotyt (1 dollár=4,1163 zloty) is elérhetik idén a privatizációs bevételek. Ebből a tervből október közepéig az előző kormány csak 6,6 milliárdot realizált és Kaczmarek szerint a legjobb esetben is csak 10-12 milliárdra számíthatnak idén.
B. T. J.
