BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Moszkva átütemezi az ukrán gázadósságot

Sokéves vita után létrejött a megállapodás az orosz és az ukrán kormány között az orosz gázszállítások fejében a Gazprommal szemben fennálló 1,4 milliárd dollár ukrán adósságról. Az ukrán kormány hároméves türelmi idővel 12 évet kapott a törlesztésre.

2001. október 7. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az orosz és az ukrán kormányfő Kijevben megállapodást írt alá az orosz gázszállítások után fennálló, 1,4 milliárd dollár összegű ukrán adósság átütemezéséről. Ezzel lezárul az a vita, amely - mint a Reuters írta - éveken át megkeserítette a két szomszéd ország viszonyát. Mind Anatolij Kinah ukrán, mind Mihail Kaszjanov orosz miniszterelnök pozitívan értékelte a szerződést, amelynek értelmében három évi türelmi idő után 12 éven át kell törleszteni a tartozást, LIBOR plusz 1 százalékos kamattal. Ukrajna a tartozást vállalati adósságnak tekinti, ami az állami tulajdonban levő Naftohaz Ukraini céget terheli. A tervek szerint a cég eurókötvény kibocsátásával fedezi a törlesztést.
A megállapodás nemcsak a két ország kapcsolatainak egyik neuralgikus pontját számolja fel, de jelentős összeget szabadít fel az ukrán gazdaság korszerűsítésére. A probléma rendezése azért is kulcsfontosságú volt Kijev számára, mert Ukrajna a világ hatodik legnagyobb gázfelhasználója, és energiaszükségletének több mint 80 százalékát Oroszországból szerzi be. A megegyezés értelmében Oroszország a továbbiakban nem ellenzi, hogy Ukrajna gázt exportáljon vagy reexportáljon. Emellett 12 évre szóló megállapodást írtak alá arról, hogy a Gazprom felhasználhatja az Ukrajnán átvezető csővezetékeket az orosz gáz európai exportjához. A Gazprom eddig is Ukrajnán keresztül bonyolította le európai kivitelének 85 százalékát, de erről évente kellett megállapodnia, így a mostani, hosszú lejáratú szerződés sokkal kedvezőbb. A Gazpromnak a hírek szerint már csaknem minden minisztériummal sikerült megegyeznie az oroszországi gázárak emeléséről, s az ügyről hamarosan kormánydöntés várható. Az ipari fogyasztók az idén 20, a többiek 25 százalékos tarifaemeléssel számolhatnak, míg a jövő évi költségvetés tervezete további maximum 20 százalékos emelést tesz lehetővé.
Az orosz-ukrán megállapodás aláírása után Kaszjanov Moldovába utazott, s ottani tárgyalásain szintén egyezség született a gázadósság rendezéséről. Eszerint Moldova tíz év alatt fogja törleszteni az orosz gázszállítások után eddig felgyülemlett 800 millió dolláros tartozásását.
B. T. J.

Barabás János T.
Barabás János T.

Ez is érdekelhet