BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kormánytöbbség a Gazprom igazgatóságában

A Gazprom orosz gázipari óriás ma tartotta meg éves közgyűlését, amelyen az elnök-vezérigazgatói posztról májusban lemondatott Rem Vjahirjevet - akinek helyét Vlagyimir Putyin államfő közeli munkatársa, Alekszej Miller foglalta el - az új összetételű igazgatótanács elnökévé választották. Az MTI tudósítása szerint az alku keretében az orosz kormány ötről hatra növelte közvetlen képviselőinek számát a tizenegy tagú testületben.

2001. június 29. péntek, 15:21

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kormányt képviseli az igazgatótanácsban Dmitrij Medvegyev, az államfői adminisztráció első alelnöke, German Gref gazdaságfejlesztési és kereskedelmi miniszter, Viktor Hrisztyenko miniszterelnök-helyettes, Ilja Juzsanov versenyfelügyeleti miniszter, Farit Gazizullin, az állami tulajdonért felelős miniszter és Alexandra Levickája közalkalmazott. Levickája az új tag, és kimaradt Arngolt Bekker, a Gazprom-leányvállalat Sztrojtranszgaz elnöke.
A Gazprom-vezetésnek így négy helyett három helye maradt az igazgatótanácsban. Rem Vjahirjeven kívül bent maradt Vjacseszlav Seremety, a vezérigazgatói tanács első elnökhelyettese és Viktor Taraszov, a Gazprombank elnöke.
Piaci elemzők üdvözölték a változást, mint ami jót tesz a Gazprom átláthatóságának, megbízhatóbb irányításának. Az orosz GDP 8 százalékát termelő Gazprom amerikai letéti jegyei 50 százalékkal 10,94 dollárra emelkedtek Alekszej Miller elnök-vezérigazgatói kinevezése óta.
A részvényesek azt is megszavazták pénteken, hogy az igazgatótanács ezentúl egyszerű többséggel változtathatja meg a Gazprom felső operatív vezetését, vagyis hozhat személyi döntéseket. Eddig ehhez egyhangú szavazás kellett. Eltörölték azt is, hogy egy-egy befektető csak az igazgatótanács írásos hozzájárulásával vásárolhatott 3 százaléknál nagyobb részt a Gazpromból.
A kisebbségi részvényeket képviselő Borisz Fjodorovot is újraválasztotta a közgyűlés, amiként Burkhard Bergmannt, a német Ruhrgas elnökhelyettesét is. A Ruhrgasnak 5 százaléka van a Gazpromban.
A részvényesek 92,2 százaléka írta alá a jelenléti ívet a közgyűlésen.
A Gazprom politikai jelentősége kiderül három számból: a földgázt ezer köbméterenként 25-30 dollárnak megfelelő költséggel termeli ki, ezer köbméterenként átlagosan 11 dollárnak megfelelő összegért forgalmazza odahaza, és mintegy 100 dollárért exportálja. A kormány fokozatosan véget szeretne vetni ennek a különbségnek.

Economx
Economx

Ez is érdekelhet