BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Döntés várható Romániában a kedvezményes húsvámokról

A román illetékesek a jövő héten döntenek arról, hogy visszaállítják-e a magyar sertés- és baromfihús, illetve a hústermékek kedvezményes CEFTA-vámját - közölte Ilie Sarbu román mezőgazdasági miniszter.

2001. június 14. csütörtök, 10:40

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az MTI szerint a kormány pénteki ülésén vitatja meg a kérdést, és utána elemzik a helyzetet az illetékes minisztériumok. Románia 1999. július 1-től egyoldalú intézkedéssel felfüggesztette e magyar termékek 25 százalékos, kedvezményes CEFTA-vámját. Az eredetileg egy évre szóló, majd meghatározatlan időre meghosszabbított intézkedés értelmében a magyar termékeket 45 százalékos vámmal sújtják. A román fél a belső piac és a hazai termelők védelmével indokolta az intézkedést.
Magyar gazdasági szakemberek kezdettől fogva vitatták a döntés gazdasági megalapozottságát. A magyar termékek bevitelének szigorításától nem állt talpra sem a román baromfi-, sem a sertéstenyésztés, a hús nagy- és kiskereskedelmi ára viszont az égbe szökött. A román és a magyar illetékesek május végén megállapodtak az intézkedés felülvizsgálatában. A román fél ígéretet tett arra, hogy a sertéshús vámját július 1-től ismét a CEFTA-megállapodásnak megfelelően állapítják meg, a baromfihús esetében pedig meghatározott mennyiségre biztosítják a kedvező vámot.

Economx
Economx

Ez is érdekelhet