A Gazprom kártérítést kíván követelni egy nemzetközi választott bíróság előtti perben Ukrajnától, amiért az 2000 első negyedévében 1,1 milliárd köbméter földgázt engedély nélkül lecsapolt abból a vezetékből, amely Oroszországot köti össze az európai gázfogyasztókkal - közölte az Interfax-Ukrajnával Anatolij Podmisalszkij, az orosz gázipari vállalat szállítási osztályának helyettes vezetője. Podmisalszkij elmondása szerint az orosz törvényhozás feljogosította a Gazpromot arra, hogy kártérítést kérjen, és a vállalat élni kíván ezzel a lehetőséggel.
Ukrajna tavaly 73,4 milliárd köbméter földgázt használt fel, ebből 60,7 milliárd köbméter importból származott. Az importgáz egy részét tranzitdíjként kapja az ország területén át lebonyolított gázszállítások után, de Moszkva régóta vitában áll Kijevvel amiatt, hogy az orosz vádak szerint ez utóbbi a járandóságánál többet vesz el, a pénzért vett gázért pedig nem vagy csak késve fizet. A két ország tavaly decemberben megállapodott, hogy tíz évre átütemezik azt a mintegy 1,5 milliárd dollárt, amellyel Ukrajna a korábbi szállításokért tartozik (a végső megállapodást az idén írják alá). Ukrajna azt is elismerte, hogy tavaly 8,6 milliárd köbméter gázt szerzett meg illegálisan - emlékeztetett a Gazprom nyilatkozatára reagálva Oleh Dubina ukrán miniszterelnök-helyettes - és ennek ügyében már meg is állapodtak. Dubina szerint nincs már olyan gázlopási eset, amelyet ne szankcionáltak volna. A két ország közti megállapodás értelmében az idén 124,6 milliárd köbméter gáz jut Oroszországból Ukrajnán át Európába, és Kijev mintegy 30 milliárd köbméter gázra számíthat a szállítási szolgáltatások fejében.
(NAPI)
