BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Felszálló ágban van a cseh gazdaság

1997 óta először 2000-ben mindegyik negyedévben nőtt a cseh GDP, s az utolsó három hónapban regisztrált váratlanul gyors ütem az előrejelzéseknél jóval magasabbra hajtotta fel az egész éves adatot. A növekedés mögött elsősorban a beruházások fellendülése áll.

2001. március 22. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Csehországban tavaly 3,1 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék (GDP) az egy évvel korábbi 0,8 százalékos zsugorodás után - jelentette be tegnap a cseh statisztikai hivatal (CSU). A Bloomberg, illetve a Dow Jones által megkérdezett elemzők egyaránt átlag 2,5 százalékos bővülést jeleztek 2000-re. A negyedik negyedévben 3,9 százalékra gyorsult fel a növekedés a harmadik negyedévi 2,2 százalékról. A beruházások tavaly 11,2 százalékkal emelkedtek, de a negyedik negyedévben 17,9 százalékkal ugrottak meg (ezen belül az állótőke-beruházások 5,2 százalékkal, illetve 3,8 százalékkal bővültek). A végső fogyasztás az év egészében csupán 0,9 százalékkal növekedett; a háztartásoké 1,4 százalékkal nőtt, a közösségi 0,2 százalékkal csökkent.
1997 óta a tavalyi volt az első olyan év Csehországban, amikor minden negyedévben nőtt a GDP - mutat rá a Dow Jones -, miután a kilencvenes évek fogyasztásvezérelt növekedése recesszióba torkollott. A mostani expanzió mögött az ipari beruházások gyarapodása áll, a nagy számban érkező külföldiek nemcsak a meglevő gyárakat vásárolják fel, hanem újakat is építenek - emeli ki a Bloomberg. A kormány által nyújtott adókedvezmények mellett a szakképzett munkaerő is vonzó, már csak azért is, mert az átlagkereset a nyugat-európainak az ötödét teszi ki.
A cseh GDP ezzel nagyjából egy százalékponttal marad el az 1990. évitől, amikor a legmagasabb szintet érte el az utóbbi évtizedben - nyilatkozta az adatok ismertetésekor Marie Bohata, a CSU elnöke. Az egy főre jutó GDP tavaly 13 800 dollár volt, ez az EU-átlag 62 százaléka. A statisztikai hivatal elnöke úgy véli, idén az első negyedévben a GDP-növekedés eléri legalább a 3 százalékot. A pénzügyminisztérium az év egészére 3-3,5 százalékot jelzett előre, ez Bohata szerint tartható, bár a Reuters által megkérdezett elemzők figyelmeztettek, hogy az európai növekedés megtorpanása visszavetheti a cseh exportot is. 2000 egészében a javak exportja 20,1 százalékkal, a szolgáltatásoké 14 százalékkal nőtt, az import esetében ugyanez 20,8 százalék, illetve 8,4 százalék (1995-ös árakon számolva). A váratlan mértékű növekedés elemzők szerint egyelőre elfojthatja a prágai jegybankkal (CNB) szembeni olyan elvárásokat, hogy újabb kamatcsökkentéssel ösztökélje a gazdaságot. A CNB igazgatótanácsa februárban meglepetésszerűen 25 bázisponttal, 5 százalékra mérsékelte az irányadó kéthetes repokamatot.
Sz. M.

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet