BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Románia bővíti a csernavodai atomerőművet

2001. február 22. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Románia mielőbb be akarja kapcsolni a csernavodai atomerőmű készülő második reaktorát, hogy az ország energiaellátása kevésbé függjön az elavult szén-, illetve kőolaj-tüzelésű erőművektől - nyilatkozta a Dow Jonesnak Teodor Chirica, az állami atomerőmű-ipart irányító S.N. Nuclearoelectrica SA igazgatója. Az erőmű 706,5 megawatt beépített kapacitású első egysége - egy CANDU típusú kanadai reaktor - tavaly 52,81 terawattóra áramot termelt - 10 százalékát a román össztermelésnek -, 26,5 dollár/megawattóra költséggel. Az éves áramtermelés több mint felét adó állami Termoelectrica SA - amely szén-, illetve olajerőműveket üzemeltet - 38,5 dollár/megawattóráért adja az áramot. Az első reaktoréval megegyező típusú és kapacitású második reaktor 1,4 milliárd dolláros beruházást igényel, ebből a felét már ráköltötték a munkálatokra. Románia az Euratomtól 150 millió dollárt remél a projekt finanszírozására, emellett arról tárgyal a kanadai Atomic Energy of Canada Ltd. és az olasz Ansaldo Nucleare alkotta konzorciummal - a fő berendezések szállítójával -, hogy az 300 millió dollárral szálljon be az ügyletbe.

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet