A tokiói kormány arra az álláspontra helyezkedett, hogy a kilenc hónapja szinte folyamatosan eső tokiói tőzsdei árfolyamok ellenére sem kívánják közpénzekből megtámasztani a piacot - jelentette be Nukaga Fukusiro gazdasági miniszter a gazdasági kabinet tanácskozása után. Az ülés előtt a legnagyobb kormánypárt, a Liberális Demokrata Párt (LDP) vitatta meg a közel 27 hónapos mélyponton lévő tőzsdei árfolyamok kérdését; a párt számára kulcsfontosságú a kedvezőtlen trend megfordítása a júliusi felsőházi választások előtt - mutat rá a Reuters.
A tokiói tőzsdei árfolyamok esésének negatív hatása máris érzékelhető számos ágazatban, de különösen a pénzügyi szektort viseli meg - jelentette ki az LDP egyik vezető gazdaságpolitikusa. Az idén áprilistól érvényes számviteli szabványok szerint a bankoknak a bekerülési ár helyett a piaci áron kell majd szerepeltetniük könyveikben a részvényeket, így a rossz hitelekkel egyébként is agyonterhelt intézmények az összeomlás szélére kerülhetnek, újra recesszióba taszítva a gazdaságot.
A lehetséges megoldási javaslatok között szerepel, hogy enyhítsék a vállalatok sajátrészvény-visszavásárlásait korlátozó rendelkezéseket (NAPI Gazdaság, 2001.január 16., 2. oldal). Az LDP azt is felvetette, hogy a lakosság által vásárolt postai takarékkötvényekből befolyt hatalmas összegekből állítsanak fel egy alapot, amely részvényeket venne.
Az elemzők azonban erősen kételkednek abban, hogy az efféle intézkedések hosszú távú hatással járnának, mert a bajok mélyen a bankrendszerben gyökereznek. Az esetleges kormányzati beavatkozás pedig egyenesen fordított hatást érne el, mert az árfolyamok alakulásának manipulálásával aláásná a tőzsdébe vetett bizalmat.
B. P. A.
