A két vállalat közös elemzése rámutatott arra, hogy bár a lakosság mintegy fele frissíti évente biztosítását, az ingatlanok jelentős része továbbra is alulbiztosított.

2024-ben az ingatlankárok több mint egyharmada (36 százalék) csőtörésekből származott, amelyet a természeti károk (16 százalék) és az üvegtörések (15 százalék) követtek gyakoriságban a CIG Pannónia Biztosító adatai szerint. 

A természeti károk aránya az elmúlt évek változékony időjárási viszonyai miatt kiemelt figyelmet kapott a kutatásban: bár 2024 – az árvízi időszak ellenére is – viszonylag mérsékelt mennyiségű káreseményt hozott, a hosszú távú trendek továbbra is a megfelelő védekezés szükségességére hívják fel a figyelmet.

A tűzkárok előfordulása ugyan alacsony (1 százalék), de jelentős károkat okozhatnak, amelyek megfelelő óvintézkedésekkel – például füstérzékelők telepítésével, vagy az elektromos hálózatok rendszeres karbantartásával – nagymértékben csökkenthetők.

A kutatás rávilágított arra is, hogy mely káresemények bekövetkezésétől tartanak leginkább az emberek: az ingatlanokkal kapcsolatos káresemények közül a válaszadók több mint fele (60 százalék) a tűzeseteket tartja a legnagyobb veszélynek, de sokan aggódnak viharkárok, betörések és beázások miatt is.

Az MBH Bank felmérése során megkérdezettek 80 százaléka rendelkezik lakásbiztosítással, ugyanakkor az ingatlanok alulbiztosítottsága továbbra is tartós problémát jelent.

Az ingatlan értékének frissítésére jellemzően a biztosítók javaslata alapján kerül sor, a lakásbiztosítással rendelkezők csupán 58 százaléka aktualizálja szerződését évente, míg 42 százalékuk ezt elmulasztja. A biztosítással rendelkezők többsége olyan konstrukciót választott, amely az ingatlan mellett az ingóságok védelmét is fedezi.