BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hiába a fellendülés: a fiatalok kiszorulnak a lakáspiacról, mindent visznek a befektetők

Tovább élénkül a lakáspiac 2025-ben, de ez nem jelenti azt, hogy tartósan visszatér a pandémia időszakáig tartó aranykorszak – ebben egyetértettek a szakértők a zenga.hu ingatlanpiaci konferencián, akik jövőre 10 százalékos áremelkedéssel, az újépítésű lakások esetében pedig 2 millió forintos átlagos négyzetméterárral számolnak Budapesten.

2024. november 26. kedd, 20:50

Fotó: Getty Images
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az optimizmus alapja, hogy az elmúlt évek ingatlanpiaci recessziója véget ért, már 2024-ben élénkült az ingatlanok iránt a kereslet, illetve a tranzakciószám is megugrott, még ha nem is érte el a 2019-es szintet. 

A lakáspiac élénkülése elindult és jövőre is folytatódni fog, ugyanakkor a korábban tíz éven keresztül tapasztalt aranykor nem tér vissza. A lakáspiacot meghatározó tényezők zöme – a makrogazdasági környezet, a háztartások jövedelme, a hitelkamatok és a támogatások – a vártnak megfelelően kedvező irányba mozdul. Azzal számolhatunk, hogy az idén tapasztalt 12 százalékos áremelkedés folytatódik, 2025-ben 10 százalékos ingatlanár-növekedés várható.

Az ingatlanközvetítői piac legnagyobb szereplői szerint idén megmutatkoztak a felívelés jegyei. Azt minden résztvevő érzékeli, hogy jelenleg nagy a feszültség és a bizonytalanság, sokan kivárnak, nem tudják eldönteni, mivel járnak jobban: ha most adnak el, vásárolnak, vagy ha megvárják vele a jövő évben életbe lépő intézkedések hatásait, amikor viszont az árak magasabbak lesznek a jelenleginél.

Az ingatlanpiac szereplői azt várják, hogy idén meglesz a 120-130 ezres tranzakciószám, ami annak is köszönhető, hogy ősszel visszatértek a befektetők az ingatlanpiacra. Szembetűnő trend az is, hogy a használtlakás-vásárlók életkora eltolódott a 45 évnél idősebbek felé a fiatalok kárára, a fiatalok ugyanis az ingatlanárak emelkedése miatt kiszorultak a nívósabb kerületekből a külvárosba. Az ingatlanközvetítők tapasztalata szerint elkezdtek visszaköltözni a városközponthoz közelebb azok, akik a pandémia alatt az agglomerációba vásároltak ingatlant. 

A legnagyobb áremelkedés az ingatlanpiaci szakértők szerint az újépítésű lakások esetében várható, mert a kínálatban nincs érdemi bővülés. Ezért 2025 végére az újépítésű lakások átlagos négyzetméterára a mostani 1,5 millió forintról 2 millió forintra fog emelkedni. Sőt, már most is vannak olyan kerületek, ahol 2-4 millió forintba kerül egy négyzetméter. A lélektani áttörés tehát már megtörtént.

Farkas Tibor
Farkas Tibor
Farkas Tibor ingatlanpiaci szakújságíró, elemző. Évtizedek óta foglalkozik kiadványszerkesztéssel, offline és online weboldalak tartalomkészítésével, korábban többek között az állami és a civil szervezeti szektorban is tevékenykedett. Bölcsészdiploma mellett rendelkezik ingatlanközvetítő és értékbecslő, valamint logisztikai szervező végzettséggel. Több mint másfél évtizede specializálódott az ingatlanpiacra, ahol számos online hírportál és offline kiadvány szerkesztőjeként, újságírójaként tevékenykedett. Többek között az iroda.hu csoport, az ingatlan.com csoport és Az Év Irodája szerkesztőjeként és munkatársaként, illetve az Ingatlan Évkönyv munkatársaként és főszerkesztőjeként is dolgozott hosszú éveken át. Néhány ingatlanpiaci portál, ahol közreműködött korábban: ingatlanmagazin, irodablog, realista. Jelenleg ingatlanpiaci, illetve kripto- és blokklánc-ökoszisztémás szakanyagokat készít.

Ez is érdekelhet