Idén augusztusban 35,4 százalékkal kevesebb új építőipari szerződést kötöttek mint egy évvel korábban, ez a tény pedig különösen aggasztóvá teszi a szektor jövőjét - mondta Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) alelnöke a Világgazdaságnak.
Koji László a VG-nek adott interjúban elmondta, hogy az ÉVOSZ számításai szerint az év egészében a termelés 10 százalékkal múlja majd alul a tavalyit. Ez az ágazat utolsó jó évéhez képest 40 százalékos elmaradást jelent, a lakásépítési szektor pedig 60 százalékos piacvesztést szenvedett el.
Koji László a közmegrendelések újraindulásában látja a kivezető utat, ám, mint mondta – a tervezési időszakoktól függően – a nagy állami beruházásokról leghamarabb október végén, november elején lehet döntésre számítani, az önkormányzatok pedig jövő év február–márciusában határozhatnak az elindítandó munkákról.
Az Új Széchenyi Terv épületfelújítási, otthonteremtési, energetikai programjaiban is lát fantáziát a szakma, de a döntések meghozatalától a tényleges kivitelezés elkezdéséig csaknem egy teljes év telik el, vagyis az építőipar egyhamar nem evickél ki a válságból. Így legfeljebb a jövő év második felében kezdődhet meg az ágazatban az élénkülés Koji László szerint.
