BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Münchausen báróvá válna az építőipar

Az ágazat szakértői szerint magára számíthat az építőipar, a legfontosabb célnak a minőséget, energiatudatosságot és a szabályozási környezet egyszerűsítését tekintik.

2010. január 13. szerda, 13:08

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Sötét jövőképet ígér az idei év az építőipar számára, ezért energiahatékony építési- és lakáskoncepciót alakít ki az ágazat, mivel a szektornak magának kell kihúznia saját magát a válságból - mondta Széman György, a Magyar Építőanyagipari Szövetség elnöke a Buildecon a Bautrend kerekasztal-beszélgetésén. Az elnök szerint a valódi mozgásteret a széndioxid-kvótapénz jelenti, amely például a cseh építőipar számára 250 milliárd forintnak megfelelő összeget jelentett egy energiahatékony építőipari csomag megvalósítására.

A Buildecon kutatóintézet legfrissebb, a magyarországi építési teljesítményre vonatkozó előrejelzése összességében minimális csökkenésre számít idén a szektorban, a tavalyi 1,4, illetve a 2008-as 3,2 százalékos visszaesés után - mondta Gáspár Anna ügyvezető.

A Társaság a Lakásépítésért Egyesület elnöke, Maráczi Zsolt elmondta: a szervezet tavaly év végén hozta létre európai otthonteremtés programját, amely egy országos lakásprogram javaslatát is tartalmazza, a legalapvetőbb célja pedig, hogy ne létezhessen kormányprogram lakáskoncepció nélkül. Az egyesület egy olyan lobbitervezetet is elkészített, amely az uniós pénzek lakásépítésbe való bevonását szolgálná, kiinduló célként egy bérlakásprogram megalkotásával - tette hozzá Maráczi.

Az építőipar minőségre és energiatudatosságra törekvésére hívta fel a figyelmet Pásztor József, az Építész Kaláka Kft. ügyvezetője, hozzátéve: az ágazat kilábalásának alapját a felújítások fogják adni, hiszen a jelenlegi válságnak vége lesz, de jön a következő: az ökológiai - fogalmazott. Az építőipar túlbürokratizálódott - jelentette ki Kiss Jenő, a Magyar Mérnöki Kamara építési tagozatának elnöke. Véleménye szerint a szektor nem kap kellő segítséget a kormányzattól a problémák felszámolására.

A szabályozási szinten szükséges tennivalók elsősorban nem pénz, hanem elhatározás kérdései, például legalább harminc felesleges hatóság létezik a rendszerben - tette hozzá Tóth Csaba, a Budapesti Ingatlan Hasznosítási és Fejlesztési Nyrt. vezérigazgatója. Az energiahatékonyságot és a szemléletformálást hangsúlyozta Márta Irén, a Holcim kommunikációs igazgatója, kiemelve egy olyan szabály-, minősítési- és oktatási rendszer szükségességét, amely nemcsak az energiafelhasználás alapján osztályozza az épületeket. A válság pozitív vonatkozásaként említette Illy Gábor, a Baumit Kft. ügyvezető igazgatója, hogy a normális, korrekt és hosszú távon gondolkodó cégek megerősödését jelentheti a jelenlegi helyzet a "nem ide tartozók" kiesésével.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet