Mindenhol mások a sajátosságok. Magyarországnak az volt a szerencséje, hogy az újlakás-piac évről évre csökkent, az utóbbi években Budapesten már csak 6-7 ezer társasházi lakást építtettek a fejlesztők, és az árak is meglehetősen nyomottak voltak régiós összehasonlításban. A csökkenésre persze még így is látok lehetőséget, sőt én a pesszimisták táborához tartozom.
Úgy vélem, jövőre háromezer körül alakul a budapesti új lakások száma, és 10-15 százalékos árcsökkenésre is számítok a teljes piacot figyelembe véve. A legnagyobb visszaesés azonban nem nálunk várható.
Elsősorban Romániát féltem a kipukkadástól, mert ez volt az utolsó ország a régióban, ahol a boom lezajlott, és kedvező adottságai nagyon sok fejlesztőt vonzottak az országba. Az árak hirtelen megugrottak, a nagyvárosok, Arad, Kolozsvár, Temesvár hozták a budapesti árszintet, köszönhetően annak, hogy ott a vidéki városokba is mentek a fejlesztők. Szerintem ez a piac komoly áresést, markáns visszaesést fog elszenvedni és a fejlesztések leállására is számítok.
Romániában tervezett lakásépítést a TriGránit?
Tisztán lakásprojektet sehol sem terveztünk, így Romániában sem. Személyesen Demján Sándor azonban foglalkozik a romániai bérlakásépítés gondolatával, a kolozsvári önkormányzattal és helyi partnerekkel összefogva több ezer lakás, köztük bérlakások felépítéséről is tárgyalnak. Persze ott is a bevásárlóközpont van a fókuszban, Kolozsváron már elkészült, Constantában még épül, Brassóban pedig egyelőre csak tervezünk plázaprojektet.
És a szlovák lakáspiac? Az árak ott is olyan magasak, hogy Pozsonyból Magyarországra jönnek lakást vásárolni.
A hirtelen áremelkedés miatt ott is indokolt lenne a nagyobb visszaesés, de úgy néz ki, hogy ez mégsem következik be. Nagyon erős a gazdaság, még mindig keresleti a piac, nincs elég elérhető árú lakás. Pozsonyban például egymillió forintot is elkérnek egy jó adottságú lakás négyzetméteréért.
A magyar ingatlanpiacot gyakran a csehországihoz hasonlítják, hogyan állunk ebben az összevetésben?
Ez azért van így, mert az ingatlanboom a két országban nagyjából egyszerre zajlott le. Ugyanakkor a cseh piac stabil, kiegyenlített, a magyarországinál mintegy 20 százalékkal magasabb árakkal, bár ez a különbség most valószínűleg csökkenni fog. A cseh lakáspiacra lépés gondolatával egyáltalán nem foglalkozunk.
Lengyelországban azonban érdekeltek ebben a szegmensben is.
Katowicében több mint ezer lakást építünk, a fele már elkészült, Krakkóban pedig egy vegyes funkciójú fejlesztést kezdtünk el. A lengyel piac óriási, rengeteg a fejlesztő és nagyjából egyensúlyban van a kereslet és a kínálat. Lengyelországban nincs akkora megtorpanás, mint a régióban máshol, sőt, mintha a kereslet élénkülését is tapasztalnánk, bár még nagyon a folyamatok elején tartunk.
A válság a TriGránit fejlesztéseit is visszafogja?
Tíz országban vagyunk jelen, mintegy nyolcmilliárd eurónyi fejlesztési portfólióval. A mostani helyzetben természetesen mi is folyamatosan felülvizsgáljuk a projekteket, az előkészítés alatt lévőknél elemezzük, hogy mikor melyiknek van létjogosultsága. Ugyan a fejlesztési területeink mindenhol kivételes adottságúak - rendszerint évekkel ezelőtt kerültek a cég tulajdonába - és régiós bérlői körrel kötöttünk megállapodásokat, a kivárás azonban az új projektek ütemezését nálunk is érinti. A bevezetett termékek újabb ütemei azonban elindultak, ilyen például a Tóváros vagy a katowicei vegyes funkciójú fejlesztésünk.
(Azóta egy Financial Times-beli interjúban Demján Sándor úgy nyilatkozott, hogy a fejlesztési portfoliót lefelezte a Trigránit, a beruházások futamidejét pedig meghosszabbították. Napi Online 08.12.08.)
Elképzelhető, hogy ahol a piac befagy, leállítják tevékenységüket?
Új területeket biztosan nem keresünk sehol, de ennek az az oka, hogy óriási a portfóliónk fejleszthető telkekből, mintegy kétmilliárd eurónyi. Szám szerint 10-12 nagy projekt előkészítési fázisban van. Folyamatosan elemezzük a piacot, és értékeljük, hol melyiket érdemes beépíteni.
Piaci mendemondák szerint a TriGránitnál is várható karcsúsítás. A piac szűkülése milyen mértékű leépítést indokol?
Mi is alkalmazkodunk a helyzethez, ez az üzemi méret csökkentését jelenti. Az átcsoportosítások, leépítések mértékének meghatározására az év végén kerül sor. Lesznek jegelt, pihentetett projektek akár a finanszírozás, akár a bérlők, akár az ország nehéz helyzete miatt, s a társaság létszáma természetesen ennek függvényében fog alakulni.
Elképzelhetőnek tartja, hogy a régiós lehetőségek beszűkülésével újra a TriGránit fókuszába kerülhet a magyarországi piac?
Demján Sándor nagyon pesszimista a magyarországi állapotokat illetően, és eddig beigazolódtak a jóslatai. Szlovákia lehagyott minket és Románia is elhúzhat. Ugyanakkor az ország méretéhez képest elég sok nagyberuházás folyamatban, illetve tervezési fázisban van, mint például a Millennium City befejezése és a Westend 2. megépítése.
(A legfrissebb hírekben Budapest már nem szerepelt a megmaradt projektek között.)
Véleménye szerint a környezetünkben melyik ország vagy országok lesznek leghamarabb túl a válságon?
Amelyeknek nagy a kitettségük, egyértelműen vesztes pozícióban vannak. Úgy gondolom, hogy Szlovákia, Szlovénia és Csehország fogja a leggyorsabban legyűrni a nehézségeket.
