Három évtizede főépítész, az utóbbi húsz évben Újpesten. Idén ő kapta "Az Év Főépítésze" kitüntetést.
Hagyományőrzés vagy modernizáció Újpest fejlődésének útja?
-Újpest bizonyos szempontból a mai napig kilóg a sorból. Városi, kertvárosi lakóterületei, nagy, egybefüggő zöldterületei ma is fontos értékei, ezeket kötelességünk megőrizni. Bizonyos városias sűrűsödések környékén azonban új "motorok" is kellenek, ezek adhatnak lendületet egy-egy városrész fejlődésének.
Mondana példát mindkettőre?
- A történelmi városmag talán az egyetlen Budapesten, ahol még együtt vannak az agora elemei. A Városháza a templommal, a főtérrel, közelében a piaccal a megőrzendő-megújítandó városrészeink egyike. A Főtér program uniós támogatásáról hamarosan döntés születik. Megújul a köztér, az önkormányzat patinás épülete és a mai napig önkormányzati tulajdonú piac.
A közlekedés teljesen átalakul; a cél az, hogy a főteret - a gyalogosok dominanciájának megteremtésével - visszaadjuk a város lakóinak. A funkcióbővítő rekonstrukció további ütemében a tér alá mélygarázst tervezünk. Bátor városfejlesztési projektnek tartom a Jégcsarnokot vagy a Károlyi István Városközpontot, de említhetném a Megyeri híd közelében hamarosan megnyíló egyedülálló élményfürdőt, az Aquaworldöt is.
Újpest egészére igaz, hogy hagyni kell különböző területeit fejlődni. Azon a néhány helyen, ahol szükséges a beavatkozás, az erős "jelek" híve vagyok. Ez érthető funkcióra, építészeti megoldásra egyaránt. Mindezt a jövőben is bevásárlóközpontok és Duna-parti lakóparkok nélkül képzeljük.
Fotók ezreit készítette Újpestről...
- Szinte ki sem lépek a utcára gép nélkül. Szeretem megörökíteni a házakra kifüggesztett gondnoki üzeneteket, a Palotai-sziget tündérvilágát, vagy éppen azokat az új épületeket, amelyeket kiváló építészeink terveztek. Csak néhány közülük: Lukács István és Vikár András, Vadász György és fia, Bence, a Kőnig-Wágner páros, vagy a Finta Stúdió tervezői (Kulcsár Zoltán és Peschka Alfréd) mind Újpest értékét emelik alkotásaikkal.
