Az eredetileg június elejére ígért hatálybalépés egyre inkább a lapunk által korábban prognosztizált július elsejéhez közeledik. Az erős banki lobbinak köszönhetően ugyanis még múlt pénteken sem írták alá a kormányrendeletet. Bár a jogszabály szövege a Pénzügyminisztériumból már a múlt hét elején átkerült a Miniszterelnöki Hivatalba, a rendelet kihirdetése - információink szerint talán szerdára várható - valójában továbbra is bizonytalan.
A késlekedés az államnak tetemes többletkiadást jelent - a bankoknak pedig többletbevételt -, éppen akkor, amikor megszorító intézkedéseket jelentett be a kormány. Az utóbbi időben egyes hitelintézetek gyorsított ütemben több tíz milliárd forint értékben bocsátottak és bocsátanak ki új jelzáloglevelet a jelenleg is érvényes, maximális 10 százalékos állami támogatás mellett. Eközben ügyfeleiknek a konkurensekhez képest magasabb kamatot számítanak fel. A támogatás mértéke 5 évig nem változhat, így az állam zsebéből nemcsak idén, hanem további négy éven át többet vesznek ki a bankok, mint amennyit majd a módosított rendelet szerint kapnak. Ez a következő években milliárdos többletkiadással terheli meg a költségvetését. Mindez az alacsonyabb kamattámogatás gyors kihirdetésével mérsékelhető lett volna.
