BUX 139848.57 0,16 %
OTP 45960 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lakáspolitika: mi lesz a kedvezményekkel?

Egyes kedvezmények kiterjesztése, mások szigorítása várható, a rászorultságot szem előtt tartva - nyilatkozta lapunknak Csabai Lászlóné lakásügyi kormánymegbízott.

2003. május 30. péntek, 08:56

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

- Elképzelhető, hogy a lakáshitel törlesztőrészlete után igénybe vett adókedvezményt az adójóváírás mintájára alakítják át?
- Az adó-visszatérítés mértékénél is egy a jelenleginél igazságosabb és a rászoruló fiatalokat jobban segítő megoldást szeretnénk kialakítani. Van olyan szakértői javaslat, amelyik egy jövedelemhatár fölött már nem javasolja az adó-visszatérítés lehetőségét. Van olyan javaslat is, amely csak a kamat mértékéig tenné lehetővé ezt a fajta támogatást és van olyan is, amelyik a futamidőhöz kötve az igénybevétel folyamatos csökkentését javasolja. Mindezt azért, hogy a fiatalok és arra rászorulók nagyobb rétege kerülhessen be a támogatási rendszerbe. Döntés nincs, az általam elmondottak a szakértők által javasolt alternatívák.

- A jelzálog-támogatásról szóló kormányrendeletben változik-e a jogosultsági kör és szerepel-e abban a méltányolható lakásigény meghatározása?
- A méltányolható lakásigény nem jelenik meg sem új, sem használt lakásnál a hitelezés feltételeként, ez továbbra is a kiegészítő kamattámogatású konstrukciónál fordul elő mint feltétel.

- Ebben a ciklusban mennyire emelkedik a vissza nem térítendő lakásépítési kedvezmény, azaz a szocpol és a félszocpol? Kiterjesztik-e ezt a támogatási formát?
- Igen, a kormánynak szándékában áll a szociálpolitikai támogatás emelése, ez ebben a ciklusban egy gyereknél 800 ezer, két gyereknél 2 millió, három gyereknél 3,2 millió és a negyedik gyereknél 4 millió forintot érhet el. Az eredeti tervek szerint az emelést a kormány a jövő évre ütemezte. Vannak olyan vélemények - én is ezt támogatom -, amelyek szerint két ütemben kellene végrehajtani az emelést és mellette a 10 millió forint alatti használt lakás vásárlásnál önkormányzati közreműködéssel a félszocpolt lehetne bevezetni. Ez jobban segítené a kisjövedelműeket és különösen a vidéken és falvakban élőket, javítaná a lakásmobilitást, az üresen álló lakások értékesítését. Sok többgyerekes család juthatna így otthonhoz. Jelenleg számítások folynak a két variáció pénzügyi következményeiről. A döntést a kormány még ebben az évben meghozza.

- Változik-e az illetékkedvezmény?
- Az illetéktörvény ez évben nem változik, legalábbis nem teszünk rá javaslatot. Elképzelhető, hogy jövőre az értékhatár emelésére lesz lehetőség.

- Milyen újabb támogatási formákat vezet be a kormány a lakásépítés, -vásárlás, bérlakásépítés, illetve a felújítás, korszerűsítés, bővítés területén?
- A közeljövőben várható legfontosabb változás a szociális alapon működő lakbér-támogatási rendszer bevezetése. Ennek mértékéről, formájáról, megítélési módjáról az egyeztetések jelenleg folyamatban vannak. Ennek a támogatási rendszernek a pénzügyi vonzata attól függ, milyen ütemben vezetik be, illetve, hogy kizárólag új lakásokra vagy az önkormányzati tulajdonban lévő bérlakásokra, illetve a magántulajdonban lévő, a szabályokat felvállaló és szabályozott keretek között bérbe adott lakásokra is érvényes lesz-e. A lakástámogatás összege 2003-ban 2001-hez viszonyítva az előzetes számítások szerint csaknem 50 milliárd forinttal növekszik. Ezért a következő évben apró lépésekkel arra törekszünk, hogy a rendszer minél igazságosabb legyen, hogy a bérlakások között lakáskínálat alakuljon ki, hogy az önkormányzatok elsősorban a szociálisan rászorulók részére biztosítsanak bérlakásokat és minél több lakás felújítását kezdjék el.

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet