Több éves vizsgálódás után az Európai Unió legfelsőbb bírósága kimondta: ellentétes az uniós joggal az a máltai befektetői program, amely pénzért kínálta az EU-s állampolgárságot – számolt be az ítéletről a Guardian. 

A bírák indoklásukban emlékeztetnek arra, hogy bár minden tagállam maga dönthet arról, miként ad állampolgárságot, ezt a szabadságot az uniós alapelvek tiszteletben tartásával kell gyakorolni. Azonban

a máltai aranyútlevél-program az állampolgárság megadásának, tágabb értelemben véve az uniós állampolgárságnak a kereskedelmi forgalomba hozatalát jelenti, ami ellentétes az európai joggal. 

Az uniós polgárság nem válhat egyszerű kereskedelmi ügyletté – hangsúlyozták.  

A testület érvelése szerint Málta veszélyeztette az uniós tagállamok közötti kölcsönös bizalmat, amely szükséges a belső határok nélküli térség létrehozásához.

Az Európai Bíróság az Európai Bizottság kezdeményezésére vizsgálta meg Málta 2020-ban indított „aranyútlevél-programját". Ez  lehetővé tette, hogy azok, akik 750 ezer eurót fektetnek be, illetve adományoznak Máltának, és 12 hónapot töltenek az országban, állampolgárságot szerezzenek. A máltai útlevéllel az illető egyben uniós állampolgárságot is szerzett, valamint szabadon élhetett és dolgozhatott az unió bármely részén.

A program bírálói szerint ez a rendszer utat nyit a pénzmosás, a korrupció és a biztonsági kockázatok előtt. A szabályok ráadásul könnyedén kijátszhatók: 2021-ben például a Guardian felmérése megállapította, hogy olyan multimilliomosok is állampolgárságot szereztek, akiknek minimális valódi kapcsolatuk volt Máltával, és mindössze három hetet töltöttek az országban.

De nemcsak Málta, hanem Ciprus ellen is vizsgálatot indított az Európai Bíróság az uniós állampolgárság árusítása miatt. Ciprus azonban nem sokkal az eljárás megindítása után leállította az ilyen programját.

„Az európai állampolgárság nem eladó” – hangsúlyozta a mostani ítélethirdetés után a pert indító  Európai Bizottság szóvivője. Hozzátette:

„A befektetői állampolgársági programok sértik az uniós jogot, ezért minden tagállamnak el kell törölnie azokat”.

Márpedig az aranyútlevél-programok Európa más országaiban, nálunk is megjelentek.

Magyarországon a vendégbefektetői tartózkodási engedélyeket érintheti az Európai Bíróság döntése. A programban üzletemberek szerezhetnek 500 ezer vagy 1 millió eurós befektetések, ingatlanvásárlások vagy adományok fejében.

De Európán kívül ugyancsak dívik ez a rendszer. Donald Trump amerikai elnök is bejelentette nemrég, hogy tervezi egy aranykártya bevezetését, amely lényegében egy 5 millió dolláros tartózkodási engedélyt jelent gazdag külföldiek számára.