Nagy-Britannia további vadászgépeket küld a Közel-Keletre, mivel attól tart, hogy az Izrael és Irán közötti harcok háborúba torkollnak, amely az egész régiót lángba borítja.
Keir Starmer miniszterelnök bejelentette, hogy megerősíti a Brit Királyi Légierő (RAF) jelenlétét a brit érdekek védelmében, amennyiben a két hatalom közötti összecsapások eszkalálódnak.
Ugyanakkor a brit miniszterelnök újságírók előtt nem kívánt nyilatkozni arról, hogy a brit repülőgépek csatlakozhatnak-e az amerikaiakhoz Izrael védelmében a jövőbeli iráni csapásoktól.
Azt mondta:
„Mindig a helyes döntéseket fogom hozni az Egyesült Királyság érdekében. Eszközöket, köztük repülőgépeket is áthelyezünk a régióba, és ez vészhelyzeti támogatásra szolgál.”
A Királyi Légierőnek (RAF) van egy légibázisa Akrotiriben, Cipruson, ahonnan tavaly októberben harci repülőgépeket küldtek Izrael védelmére az iráni csapások ellen.
A Munkáspárt és Izrael kapcsolata azóta megromlott, miután Nagy-Britannia a múlt héten két izraeli minisztert is szankcionált – adott hírt róla a The Telegraph.

A helyzet a következő napokban súlyosbodhat Izrael és Irán közötti háború további eszkalációjával: Teherán azzal fenyegetőzött, hogy megtámadja a katonai bázisokat, ha Washington, Párizs és London megvédi Izraelt az iráni rakétáktól.
Az USA több mint 50 ezer katonára számíthat a régióban
Nyolc állandó bázis Egyiptomban, Kuvaitban, Bahreinben, Jordániában, Szaúd-Arábiában, az Egyesült Arab Emírségekben és Katarban. Ez utóbbi ad otthont az Egyesült Államok Központi Parancsnokságának, mintegy tízezer katonával, és stratégiai szerepet játszott korábban az iraki, afganisztáni és szíriai műveletekben.
A Brit Királyi Haditengerészet
Bahreinben már a 19. században is volt egy brit királyi haditengerészeti bázis. A második világháború után London engedélyezte az amerikai csapatok jelenlétét, akik hamarosan átvették az irányítást a központ felett.
Ma az amerikai Ötödik Flotta otthona, amely a Perzsa-öböltől az Indiai-óceánig működik. Jelenleg 19 katonai létesítmény van amerikai ellenőrzés alatt, mind állandó, mind nem állandó jelleggel. Az al-Dhafrai emírségekbeli bázis kulcsfontosságú a hírszerzés szempontjából. Lehetséges, hogy a bázisnak szerepe volt az izraeli Irán elleni támadás logisztikai támogatásában is
– írta meg az Il Messaggero.
Az Egyesült Államok irányítása
Végül, az iraki Kurdisztán fővárosában, Erbilben található bázis stratégiai fontosságú volt az iraki és az ISIS elleni műveletek szempontjából. Nagy-Britanniának több tucat katonai telephelye van a régióban, amelyek gyakran a brit gyarmatosítás örökségei. Ománban, a szultán Kábúsz bázison London a 19. század óta állomásoztatja csapatait, gyakran közös műveleteket folytatva a helyi hadsereggel. Szintén történelmi jelentőségű a bahreini jelenlét, ahol a fővárosban, Maszkatban Nagy-Britannia 2018-ban új bázist épített azzal a céllal, hogy növelje befolyását az országban, amely gyakran feszültség tárgya a szunniták és síiták között.
A francia bázisok
A közel-keleti fő francia bázis valójában Afrikában,
- Dzsibuti kis államában található. A gyarmatosítás örökségeként a központ több mint 1500 katonára, valamint szárazföldi-, tengeri- és légierőkre számíthat. A pozíció kulcsfontosságú, mivel a Bab el Mandeb-szorosban található, amely összeköti a Vörös-tengert az Ádeni-öböllel. Szemben Jemen található.
- A másik francia bázis az Egyesült Arab Emírségekben található, a 2008-ban Párizs és Abu Dhabi között aláírt kormányközi megállapodás eredményeként. A központ 700 egységre számíthat, köztük civil és katonai személyzetre.
Felfüggesztett termelés
Az iráni Tasnim félhivatalos iráni hírügynökség szombat éjjeli jelentése szerint Irán részlegesen felfüggesztette a termelést a világ legnagyobb gázkitermelő helyén lévő egyik üzemben, ahol izraeli légicsapás következtében tűz keletkezett.
"Fontos helyszínről van szó, amely a múltban még az iráni rendszer egyik propagandavideójában is szerepelt" – közölte újságírókkal Effi Defrin dandártábornok, az izraeli hadsereg szóvivője.
"A létesítményt találat érte, és az ott tartózkodó magas rangú vezetőket szintén megsemmisítettük"
– tette hozzá Defrin, aki hangsúlyozta, hogy több tucatnyi más rakétalétesítményt is leromboltak.
A hadsereg szerint a létesítményben alagutak voltak, amelyekben föld-föld rakétákat és manőverező robotrepülőgépeket tároltak, és számos rakétaindító silót alakítottak ki.
A dél-iráni Busehr tartományban lévő Dél-Fársz gázmezőn - amely Katarral közös tulajdonú - az egyik üzembe szombatom izraeli drón csapódott be, hatalmas detonációt és tüzet okozva – jelentette a Tasnim hírügynökség. A Kangan kikötővárosban található üzemben később sikerült eloltani a tüzet.
A Dél-Fársz olajmező kangani üzemében folyékony gázt és más termékeket állítanak elő.
A Dél-Fársznak oroszlánrésze van az iráni gáztermelésben, amely a harmadik legnagyobb a világon az Egyesült Államoké és Oroszországé után – közölte az MTI.
Ennyi volt: Irán szerint semmi értelme már tárgyalni Trumppal
Irán szerint az izraeli támadás kapcsán tanúsított amerikai viselkedés megmutatta, hogy felesleges tárgyalni.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Robbanás történt az akkuüzemben: 60 ezer embert érhet el a mérgező gázokkal teli felhő, itt be kell csukni az ablakokat

Elkezdődött: Bevezetné a 13 órás munkanapot az uniós ország, őrjöngenek a szakszervezetek

Megkongatták a vészharangot: ennyi pénzt adnának már az első gyerek után is

Ezek a leginkább megbecsült és lenézett szakmák: Ön melyik csoportba tartozik?

Döbbenetes előrejelzés érkezett: olyankor jöhet elviselhetetlen kánikula, amikor már tényleg nem számítunk rá
Megszületett a döntés: elárasztja olajjal a piacot az OPEC

Filléres italt kínáltak a luxushotelekben skót teaként, évekre börtönbe került a beszállító

Hatalmas pánik tört ki a Ryanair gépén: a szárnyról ugráltak le az utasok, sokan megsérültek – videó

A németeknél marad a lazaság, nem vezetik be a sofőrök rémálmát
