Nagy-Britannia további vadászgépeket küld a Közel-Keletre, mivel attól tart, hogy az Izrael és Irán közötti harcok háborúba torkollnak, amely az egész régiót lángba borítja.

Keir Starmer miniszterelnök bejelentette, hogy megerősíti a Brit Királyi Légierő (RAF) jelenlétét a brit érdekek védelmében, amennyiben a két hatalom közötti összecsapások eszkalálódnak.

Ugyanakkor a brit miniszterelnök újságírók előtt  nem kívánt nyilatkozni arról, hogy a brit repülőgépek csatlakozhatnak-e az amerikaiakhoz Izrael védelmében a jövőbeli iráni csapásoktól.

Azt mondta:

„Mindig a helyes döntéseket fogom hozni az Egyesült Királyság érdekében. Eszközöket, köztük repülőgépeket is áthelyezünk a régióba, és ez vészhelyzeti támogatásra szolgál.”

A Királyi Légierőnek (RAF) van egy légibázisa Akrotiriben, Cipruson, ahonnan tavaly októberben harci repülőgépeket küldtek Izrael védelmére az iráni csapások ellen.

A Munkáspárt és Izrael kapcsolata azóta megromlott, miután Nagy-Britannia a múlt héten két izraeli minisztert is szankcionált – adott hírt róla a The Telegraph.

Irán válaszcsapás
Iráni válaszcsapás Kép: Getty Images

A helyzet a következő napokban súlyosbodhat Izrael és Irán közötti háború további eszkalációjával: Teherán azzal fenyegetőzött, hogy megtámadja a katonai bázisokat, ha Washington, Párizs és London megvédi Izraelt az iráni rakétáktól.

Az USA több mint 50 ezer katonára számíthat a régióban

Nyolc állandó bázis Egyiptomban, Kuvaitban, Bahreinben, Jordániában, Szaúd-Arábiában, az Egyesült Arab Emírségekben és Katarban. Ez utóbbi ad otthont az Egyesült Államok Központi Parancsnokságának, mintegy tízezer katonával, és stratégiai szerepet játszott korábban az iraki, afganisztáni és szíriai műveletekben.

A Brit Királyi Haditengerészet

Bahreinben már a 19. században is volt egy brit királyi haditengerészeti bázis. A második világháború után London engedélyezte az amerikai csapatok jelenlétét, akik hamarosan átvették az irányítást a központ felett.

Ma az amerikai Ötödik Flotta otthona, amely a Perzsa-öböltől az Indiai-óceánig működik. Jelenleg 19 katonai létesítmény van amerikai ellenőrzés alatt, mind állandó, mind nem állandó jelleggel. Az al-Dhafrai emírségekbeli bázis kulcsfontosságú a hírszerzés szempontjából. Lehetséges, hogy a bázisnak szerepe volt az izraeli Irán elleni támadás logisztikai támogatásában is

írta meg az Il Messaggero.

Az Egyesült Államok irányítása

Végül, az iraki Kurdisztán fővárosában, Erbilben található bázis stratégiai fontosságú volt az iraki és az ISIS elleni műveletek szempontjából. Nagy-Britanniának több tucat katonai telephelye van a régióban, amelyek gyakran a brit gyarmatosítás örökségei. Ománban, a szultán Kábúsz bázison London a 19. század óta állomásoztatja csapatait, gyakran közös műveleteket folytatva a helyi hadsereggel. Szintén történelmi jelentőségű a bahreini jelenlét, ahol a fővárosban, Maszkatban Nagy-Britannia 2018-ban új bázist épített azzal a céllal, hogy növelje befolyását az országban, amely gyakran feszültség tárgya a szunniták és síiták között.

A francia bázisok

A közel-keleti fő francia bázis valójában Afrikában,

  • Dzsibuti kis államában található. A gyarmatosítás örökségeként a központ több mint 1500 katonára, valamint szárazföldi-, tengeri- és légierőkre számíthat. A pozíció kulcsfontosságú, mivel a Bab el Mandeb-szorosban található, amely összeköti a Vörös-tengert az Ádeni-öböllel. Szemben Jemen található.
  • A másik francia bázis az Egyesült Arab Emírségekben található, a 2008-ban Párizs és Abu Dhabi között aláírt kormányközi megállapodás eredményeként. A központ 700 egységre számíthat, köztük civil és katonai személyzetre.

Felfüggesztett termelés

Az iráni Tasnim félhivatalos iráni hírügynökség szombat éjjeli jelentése szerint Irán részlegesen felfüggesztette a termelést a világ legnagyobb gázkitermelő helyén lévő egyik üzemben, ahol izraeli légicsapás következtében tűz keletkezett.

"Fontos helyszínről van szó, amely a múltban még az iráni rendszer egyik propagandavideójában is szerepelt" – közölte újságírókkal Effi Defrin dandártábornok, az izraeli hadsereg szóvivője.

"A létesítményt találat érte, és az ott tartózkodó magas rangú vezetőket szintén megsemmisítettük"

– tette hozzá Defrin, aki hangsúlyozta, hogy több tucatnyi más rakétalétesítményt is leromboltak.

A hadsereg szerint a létesítményben alagutak voltak, amelyekben föld-föld rakétákat és manőverező robotrepülőgépeket tároltak, és számos rakétaindító silót alakítottak ki.

A dél-iráni Busehr tartományban lévő Dél-Fársz gázmezőn - amely Katarral közös tulajdonú - az egyik üzembe szombatom izraeli drón csapódott be, hatalmas detonációt és tüzet okozva – jelentette a Tasnim hírügynökség. A Kangan kikötővárosban található üzemben később sikerült eloltani a tüzet.

A Dél-Fársz olajmező kangani üzemében folyékony gázt és más termékeket állítanak elő.

A Dél-Fársznak oroszlánrésze van az iráni gáztermelésben, amely a harmadik legnagyobb a világon az Egyesült Államoké és Oroszországé után – közölte az MTI.

Ennyi volt: Irán szerint semmi értelme már tárgyalni Trumppal

Irán szerint az izraeli támadás kapcsán tanúsított amerikai viselkedés megmutatta, hogy felesleges tárgyalni.