A koronavírus-járványt követően átértékelődött az irodák szerepe: a home office térnyerésével rengeteg cég vágta vissza az irodákra fordított költségeket – például kisebbe költöztek –, bár mára elindult egyfajta visszarendeződés néhány ágazatban, illetve egyes cégek inkább a négynapos munkahetet próbálgatják.
Hatékonyabb-e az otthonról végzett munka? – ezt a kérdéskört már több felmérés is boncolgatta.
Korábban inkább olyan eredmények születtek, hogy működik a dolog, azonban egy friss felmérés ennek az ellenkezőjét hozta ki eredményül: két neves amerikai egyetem, az MIT és a UCLA (Massachusetts, illetve Los Angeles) közös tanulmánya szerint a teljes munkaidőben otthonról dolgozó, véletlenszerűen kiválasztott munkavállalók majdnem ötödével (18 százalékkal) kevésbé produktívak, mint azok a dolgozók, akik irodákban végzik a napi munkájukat.
Ugyanakkor a Bloomberg cikke is felhívja rá a figyelmet, hogy a felmérésbe csak új munkavállalókat vontak be, és csak indiai munkahelyeket vizsgáltak – tehát ebből kiindulva még nem feltétlenül kell temetni a távmunkát.
Magyarországon is voltak hasonló felmérések: az egyik ilyen szerint a legalább részben otthonról dolgozó kollégák 77 százaléka vált hatékonyabbá, közel harmaduk pedig több feladatot végzett el egységnyi idő alatt, mint az irodában. Egy másik szerint a munkavállalók legalább felének létfontosságú a rugalmas munkaidő, valamint a home office lehetősége – állásinterjúkon ez már szinte teljesen „beépült” az álláskeresők elvárásai közé.
Oké, de mi lesz így az üresen álló irodákkal?
Az Egyesült Államokban is felmerült a fenti kérdés, és ott országszerte az üresen álló irodák lakásokká alakításától remélnek megoldást a válságra – derült ki az Insider cikkéből.
A városok elfogadták, hogy valószínűleg nem fogsz bemenni egy irodába dolgozni, ezért most abban reménykednek, hogy egy irodában fogsz élni
– írja a portál, amely építészekre hivatkozva hozzátéve, hogy az átalakításokra egyre nagyobb a kereslet, és sok kényelmi funkciót kell beépíteni. Például New York polgármestere 20 ezer új lakást hozna létre a régi irodaházakból, ami egyszerre két problémára is megoldás lenne:
- valamit csinálni kell az üres irodaházakkal;
- enyhíteni kell a lakhatási válságot is.
Hogy milyen lenne az élet egy ilyen átalakított irodában, az a cikk szerint városfüggő: New Yorkban például ez több luxus, kényelmi szolgáltatásokkal felszerelt lakást jelenthetne – „felfrissítve” a régi épületeket, enyhítve az egyre növekvő lakáskeresletet; San Franciscóban pedig – mely már rég elérte a saját határait is a lakásszámot illetően – megfizethetőbb lehetne a lakhatás.
John Cetra építész ezt kényelmi háborúnak nevezte az Insider kérdésére. Egyik cége például a manhattani pénzügyi negyedben egy 30 emeletes irodaház átalakítását vezeti, amelyben korábban a Goldman Sachs működött: csak ebben az egy korábbi irodaházban 571 lakást alakítanak ki – Manhattanben nyilván megadják a módját, és olyan kényelmi funkciókkal látják el a korábbi irodaházat, mint például egy tetőtéri medence.
Drága lesz, de így is segít
Egy irodaház átalakítását nem úgy kell elképzelni, hogy „akkor ide húzunk két falat, ott lesz a mosdó” és így tovább, ezért az így kialakított lakások sem feltétlenül lesznek olcsóbbak egy újépítésű ingatlannál, sőt! Mivel az átalakítások nagyon drágák lehetnek, az eddigi tapasztalatok szerint a korábbi irodaházak szinte soha nem tartalmaznak olyan lakásokat, melyeket az alacsonyabb jövedelmű munkavállalók meg tudnának vásárolni, azaz
ezek a lakások jellemzően csak a leggazdagabbak számára megfizethetők.
„Mivel az irodabérleti díjak sok városban meglehetősen magasak, ezért át kell alakítani egy olyan alternatív felhasználásra, amely hasonlóan magas szintű pénzforgalmat biztosít” – mondta a portálnak Arpit Gupta, a NYU Stern School of Business docense. Az átalakított egységek esetében szerinte a piaci bérleti díjak felső határának van értelme – bár kutatásai szerint a zöld támogatások segíthetnek kitölteni az átalakítási költségek és a megfizethető bérleti díjak közötti szakadékot.
Ezek az átalakított épületek valószínűleg piaci árú, luxuslakásoknak adnak majd otthont, várhatóan még így is növelik majd a lakhatás megfizethetőségét. Ugyanis a piaci árú lakások kínálatának növelése önmagában felszívja a kereslet egy jelentős részét, ezzel is lassítva a lakhatási költségek emelkedését.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Békekörútra indul a kormányfő, az EU minden tagját csatasorba állítaná

Elítéltek Schobert Norbertet, csak most jönnek a százmilliós kártérítési perek

Brutális veszélyben vagyunk, egyre több daganatos megbetegedés jöhet

Áll a bál Németországban: lelepleződtek a Merkel-éra sötét titkai

Annyira kínos lett Elon Musk, hogy minden Teslát eladott az építőipari óriás
Leó pápa olyat tett, amire még Ferenc pápa sem volt képes

Ha jó szolgálatot tenne, ez az utolsó lehetőség

Ha jól fizetett dolgozó szeretne lenni: ez ma a top 5 munkaerőpiaci tévhit

Jó hírt kaptak a túrázók, meghátrált a kormány
