A bíróság a napokban jóváhagyta a felszámolás alatt is működő ISD Dunaferr közbenső mérlegét, a Cégközlönyben megjelent közlemény szerint ez 2024. március 31-ei fordulónappal készült, e szerint
a felszámolási eljárásba 5087 hitelezői igénybejelentés érkezett, összesen 728 milliárd forint értékben.
Kapcsolódó
A brutális tartozás nagyobb része vitatott követelés, egy részében már a felszámolás elrendelésekor per folyt. A vitatott tételek között van az ugyancsak felszámolásba dőlt, a vasművet energiával ellátó ISD Power 287 milliárd forinttal, valamint az Energiaügyi Minisztérium jogi főosztálya 85,6 milliárd forinttal, az utóbbi a peresített követelések között szerepel.
A 24.hu azt írja, hogy dokumentumban röpködnek a százmilliárdok, talán
a legkisebb, de így is mellbevágó összeg a felszámoló díja, amely az eddig az időpontig elvégzett tevékenységért mintegy bruttó 6 milliárd forint.
A bírósági közlemény szerint ebből 3,5 milliárd előleg illeti meg a felszámolót.
A hatalmas összeg úgy jön ki, hogy
- a felszámolás alá került cég működéséből származó bevételéből és az eszközök eladásából befolyó pénz 1 százaléka a felszámolót illeti.
- A Dunaferr a felszámolást követően tovább termelt, és a szóban forgó időszakban 206,5 milliárd forint nettó árbevételt könyvelt el,
- valamint 10 milliárd forint folyt be vagyontárgyak eladásából, illetve követelésekből.
A dokumentumban hosszan ecsetelik, hogy még veszteség árán is érdemes volt tovább működtetni a gyárat, mert az azonnali bezárás óriási költségekkel járt volna:
- 50-60 milliárd forintra tették a környezeti kárt,
- 13,9 milliárdra a dolgozók munkaviszonyának megszüntetését
- és több tízmilliárd forintra tárgyi eszközök leállítása miatti kifizetéseket.
Az eszközállomány működés közben megejtett értékesítése nagyobb bevételt hozott, mint ami az eszközök kényszerértékesítéséből kijöhetett volna - áll a beszámolóban. Mint ismert, a Dunaferre szabott jogszabály révén a vasmű eszközeivel két új társaságot hoztak létre, a Dunarolling és Duna Furnace Dunai Vasmű Kft.-t, és ezeket hirdették meg eladásra. Az indiai-brit Liberty Steel vette meg és vállalta a működtetésüket. Az már más kérdés, hogy a lendület csak 2024 novemberéig tartott, a két dunaújvárosi „utódcég” rövid úton szintén a felszámolás sorsára jutott.
A cikk szerint miközben folyik az ISD Dunaferr illetve a két „utódtársaság” felszámolása, másodszor is eljátsszák a vasműmentő koreográfiát: az eszközöket megint új társaságba szervezik, és annak eladásával próbálkoznak. Előtte azonban elküldik az összes dolgozót. Mintegy 2600 fő maradt a dunaújvárosi vasmű valaha 8-9 ezres állományából, de mint megírtuk, az új felállásban ennél sokkal kevesebb emberre lesz szükség.
A felszámoló megítélése szerint a Duna Furnace vagyonával alapítandó társaság működéséhez minimum 800 dolgozó szükséges, a Dunarolling esetében 1000 főre becsüli a szükséges létszámot. Pénteken kezdődik az első menet, a dolgozók tájékoztatása, és a végén mind a 2600 ember megkapja a felmondását.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Orbán Viktor döntésétől függ, hogy Irán kaphat-e magyar fegyvereket

Ilyen Észak-és Dél-Korea közti fúzióra sem volt még példa

A kibertérben már megindult a világháború – európai fővárosra csapott le Irán

Horror a strandon: úszókra támadt a harcsa

Az élelmesek már tudják: Ausztriában 3 millió 600 ezer forintot lehet zsebre vágni szociális segélyekből

Júliustól szigorít a NAV, nem fogadják el többé az ilyen számlákat

Egyre népszerűbb a lakásszerviz, jönnek az extrák

Háborús eszkaláció: Szijjártó Péter húsba vágó kérést intézett a térségben élő magyarokhoz
Irán vezetése forrong az amerikai támadás miatt
