BUX 138993.14 -0,36 %
OTP 44880 -0,09 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Gigantikus csalás: már megint ellopták a fél világot

A Trump-éra óta a kriptotérben csak kapkodjuk a fejünket. Bennfentes kereskedelem, illúzióktól megfosztott kiskereskedők, Bitcoin-habzsoló intézmények. Most pedig a Mantra lánc kirablása.

2025. április 14. hétfő, 08:46

Fotó: Getty Images / NurPhoto / Jonathan Raa
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Mantra (OM) 2024 egyik legjobban teljesítő kriptovalutája volt. Az RWA-tokenizációval foglalkozó projekt nemrégiben még teljesen szemben a piaccal újabb és újabb történelmi csúcsokat állított fel, miközben a legnagyobb ingatlankezelők eszközeit tokenizálták.

Az OM még akkor is oldalazott, amikor minden más szakadt, tegnap azonban egy újabb projekt vonult be az ígéretesen induló, azonban csúnya bukást elszenvedő projektek közé.

Mi történt a Mantrával?

Tegnap az OM árfolyama már 0,50 dollár alatt kereskedett, miután néhány óra alatt értékének több mint 90 százalékát elvesztette. A februárban még 9 dollár felett kereskedett eszköz a kereskedelmi háború ellenére folyamatosan tartotta 6 dollár feletti árfolyamát, ugyanakkor európai idő szerint vasárnap délután valami megtört. Az OM árfolyama először 2,5 dollárig esett vissza, majd egy kisebb oldalazást követően először 1,35 dollárig, majd 0,60 dollárig zuhant, írja a bitcoinbazis.hu.

Ez azt jelenti, hogy hatmilliárd dollár tűnt el a projektből, amelyben világszerte több tízezer, vagy akár százezer befektető is részt vehetett.

Bár megerősített hírek még nincsenek a projekt mögött álló csapat részéről, a hálózati kutatók arra az eredményre jutottak, hogy a Mantra mögött álló csapat – beleértve a kockázatitőke társaságokat – birtokolták a teljes készlet 90 százalékát. Ez rendkívül centralizálttá tette a projektet, amely 2024 őszén váltott saját hálózatra, ahova többek között a Damac Group eszközeit is felvitték.

Mint utólag kiderült, az eszköz árfolyamát mesterségesen tartották fent ezekben a viszontagságos időkben, hogy aztán egy jól megtervezett pillanatban rá tudják zúdítani a piacra.

Arra, hogy ez miért pont most történt, még mindenki keresi a válaszokat. A csapat OTC ügylet keretein belül értékesítette eszközállományuk jelentős részét, szinte teljesen kiürítve a kincstárakat, amellyel a Terra Luna óta a legnagyobb veszteséget generálták. Ilyen rablást az FTX-botrány óta nem láthattunk.

Farkas Tibor
Farkas Tibor
Farkas Tibor ingatlanpiaci szakújságíró, elemző. Évtizedek óta foglalkozik kiadványszerkesztéssel, offline és online weboldalak tartalomkészítésével, korábban többek között az állami és a civil szervezeti szektorban is tevékenykedett. Bölcsészdiploma mellett rendelkezik ingatlanközvetítő és értékbecslő, valamint logisztikai szervező végzettséggel. Több mint másfél évtizede specializálódott az ingatlanpiacra, ahol számos online hírportál és offline kiadvány szerkesztőjeként, újságírójaként tevékenykedett. Többek között az iroda.hu csoport, az ingatlan.com csoport és Az Év Irodája szerkesztőjeként és munkatársaként, illetve az Ingatlan Évkönyv munkatársaként és főszerkesztőjeként is dolgozott hosszú éveken át. Néhány ingatlanpiaci portál, ahol közreműködött korábban: ingatlanmagazin, irodablog, realista. Jelenleg ingatlanpiaci, illetve kripto- és blokklánc-ökoszisztémás szakanyagokat készít.

Ez is érdekelhet