Oroszország legalább 60 ezer tonna lítium-karbonát előállítását tervezi 2030-ban – közölte hétfőn az orosz természeti erőforrások minisztériuma, miközben Moszkva csökkenteni kívánja importfüggőségét és fellendíti a nagy kapacitású elektromos akkumulátorok gyártását.
A Reuters emlékeztet, a lítium és más létfontosságú ásványok, köztük a ritkaföldfémek szerepére az elmúlt hónapokban világszerte felfigyeltek, amikor Donald Trump amerikai elnök termelési megállapodásokat ajánlott fel Ukrajnának és Oroszországnak, hogy ellensúlyozza Kína dominanciáját az ágazatban.
A lítium az elektromos járművek gyártásához nélkülözhetetlen fém, szerepel az US Geological Survey által kritikusnak ítélt 50 ásványt tartalmazó listán. Oroszország 3,5 millió tonna lítium-oxid tartalékkal bír.
Az US Geological Survey becslése szerint
Oroszország lítiumkészlete 2024-ben körülbelül 1 millió tonna volt, ami a világ 14. legnagyobb készletét jelenti.
A lítium-oxid körülbelül egyharmada tiszta lítiumot tartalmaz, és a lítium-karbonát körülbelül 20 százalékban tiszta lítiumot tartalmaz.
2030-ban kezdődik meg az ipari lítiumtermelés az országban
– ígérte az orosz szakminisztérium.
Vlagyimir Putyin elnök a múlt hónapban kijelentette, hogy Oroszországnak fel kell gyorsítania a lítiumlelőhelyek bányászatával kapcsolatos projektjeit.
A lítium iránti kereslet az elmúlt években megnőtt, mivel az orosz vállalatok lítiumalapú akkumulátorok és elektromos járművek tömeggyártásán dolgoznak.
„Az ország hagyományosan lítiumot importált, és most kulcsfontosságú a létesítmények gyors elindítása, valamint a gazdaság számára stratégiailag fontos erőforrás kitermelésének és feldolgozásának fokozása”
– indokolta meg a minisztérium.
Az orosz minisztérium arra is kitért, hogy feltárási engedélyt adott ki három nagy lítiumlelőhelyre: Kolmozerszkoje és Polmostundrovszkoje az északnyugat-oroszországi Murmanszk régióban, valamint a Tastygszkoje a Mongóliával határos Tuva régióban. A tárca ígérete szerint mindhárom lelőhely és a szomszédos termelőüzemek várhatóan 2030-ra kezdik meg működésüket.
Mellbevágó eredmény: a lítiummal működő akkumulátorokat ítéltek kockázatosnak
A fogyasztóvédelem által vizsgált, lítium akkumulátorokkal működő elektronikai termékek egyike sem felelt meg a biztonsági előírásoknak, piacfelügyeleti eljárás indult, amely végén a termékeket kivonhatják a forgalomból. Részletek.Egyébként 2023-ban Oroszország még csak 27 tonna lítiumot bányászott ki melléktermékként egy smaragdlelőhelyen az Urál-hegységben.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Már feni a késeit az ellenség, de Európa tétlenül nézi

Se Ukrajna, se Nyugat-Balkán: két szék közé zuttyanhat az Európai Unió

Nyomás alatt a pedagógusok - Már minden tizedik diákkal gond van

Az őskáosz megérett: miért fontos a tropára ment M1-M0-csomópont ügye?

Megvan az oroszok új háborús célpontja? Fusson, ki merre lát - üzenik a dezertőrök

A tanárok és orvosok hamarosan eltűnhetnek – a mesterséges intelligencia veszi át a helyüket?

Önnek is eltűnt ma egy csomó pénze az állampapír számlájáról? Van rá magyarázat!

Ártatlan turistákat is elvittek az oroszok a frontra, drámai állapotokról vallott két fogoly

Ez sok beteget érint - Változás jön a gyógyszeres dobozokban
