BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A kormányzat szerint másodlagos, ha esetleg a Mol üzleti húzásával játszhatják ki az oroszok a szankciót

A kormányzat szerint vannak fontossági szempontok. Nem az oroszok az elsők.

2025. november 13. csütörtök, 17:20

Fotó: MTI / Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály / Benko Vivien Cher
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A NIN című szerbiai hetilapra hivatkozva az Economx is megírta, hogy a Mol 11,3 százalékos részesedést vásárolhat a vezető szerbiai olajipari vállalatban, a NIS-ben. A lap kommentárja szerint ezzel november végéig megoldódhat az a válság, amelyet az amerikai szankciók okoztak a több mint 50 százalékban orosz tulajdonú NIS ellen. A NIN szerint az oroszok a magyar Molra, azaz közvetve Orbán Viktor miniszterelnökre támaszkodnak az ügylet lebonyolításában, a tárgyalások a magyar miniszterelnök washingtoni látogatása után gyorsultak fel.

Kiemelkedő teljesítmény

Gulyás Gergely kancelláriaminiszter kérdésünkre a Kormányinfón úgy fogalmazott, hogy ezt az értesülést a Mol tudja csak kommentálni, általánosságban annyit fűzött hozzá, hogy a kormányzat minden esetben támogatta, hogyha a magyar cégek regionális multivá váljanak, és e tekintetben szerinte a Mol és az OTP teljesítménye kiemelkedő. 

Arra a felvetésünkre, hogy ezzel az esetleges pénzügyi manőverrel az oroszok járhatnak jól, Gulyás Gergely azzal válaszolt, hogy mi nagyon máshogy tesszük fel a kérdést. 

Jó az országnak és a cégnek

Nem a konkrét ügyre válaszolva, de arról beszélt, hogy kormányzat abból a szempontból vizsgál piaci tranzakciókat, hogy az jó-e a Magyarországnak, illetve az abban érintett magyar vállalatnak. S ha valaki egy piacképes ágazatban szerez tulajdonrészt külföldön, az jó az országnak, és jó az adott cégnek, az összes többi olyan részlet, ami másodlagos – szögezte le Gulyás Gergely

Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfó sajtótájékoztatón a Karmelita kolostorban 2025. november 13-án.
Fotó: MTI / Bruzák Noémi

Mindenesetre a szerb sajtóban azt írták, hogy jelenleg a NIS 44,93 százalékban a Gazpromnyefty, 29,87 százalékban a szerb állam, 11,3 százalékban pedig a Gazprom tulajdonában van; a többi részvény kistulajdonosoké. A Mol pedig a Gazprom csomagját venné meg, megszüntetve az ötven százalékot meghaladó orosz részesedést.

Sarkadi-Illyés Csaba
Sarkadi-Illyés Csaba
Újságíró
A 2014-es önkormányzati választások óta dolgozik belpolitikai újságíróként. Az Alfahírnél kezdett gyakornokként, majd újságíró, szerkesztő és megbízott főszerkesztő lett egészen 2023 nyaráig. Elmondása szerint már több politikai messiást is követett a több mint egy évtizedes pályafutása során, emellett közelről figyelhette az elmúlt időszak választási kampányait, a politikai kommunikáció változását. Az újságírás mellett jelenleg is több televíziós, rádiós és online csatornának is állandó vendége, így a Hír Tv, az Atv, az Ultrahang, Spirit FM különböző műsoraiban is találkozhatnak vele. Ugyanakkor közéleti és üzleti kerekasztal- és pódium-beszélgetéseket is vezetett. Az Economx csapatához 2023-ban csatlakozott. Elsősorban a makrogazdasági és védelmi ipari témákban publikál, de megjelennek írásai az Öt.hu és az Index felületein is.

Ez is érdekelhet