BUX 137939.17 -1,12 %
OTP 44250 -1,49 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Veszélybe kerülhetett a Magyarországra irányuló orosz gáztranzit, Putyin is megszólalt az ukrán betörésről

Az orosz elnök nagyszabású provokációnak minősítette az Oroszország területén végrehajtott ukrán támadást. Egyes források arról számoltak be, hogy a támadó csapatok szerdán átvették az ellenőrzést az Európai Unióba irányuló orosz gáztranzit útvonalát biztosító szudzsai gázmérő-állomás felett.

2024. augusztus 7. szerda, 19:18

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Ahogy arról beszámoltunk, ukrán csapatok nagyszabású hadműveletet hajtottak végre, miután betörtek az orosz kurszki régióba, a támadást követően több ezer ember hagyta el az otthonát. 

Oroszország tájékoztatása szerint a támadás kedd reggel nyolc óra körül kezdődött, amikor az ukrán csapatok átlépték a Nyikolajevo-Daryino és Oleshnya falvak közötti határt.

A Politico beszámolója szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök „nagyszabású provokációnak” nevezte az ukrán támadást a kormány szerdai ülésének az elején.

A kijevi rezsim válogatás nélkül lövöldöz különböző típusú fegyverekből, beleértve a rakétákat is, polgári épületekre, lakóházakra és mentőautókra

– mondta az orosz államfő.

Kijevvel szövetséges orosz egységek már korábban is indítottak határon átnyúló támadásokat Oroszország ellen, de a héten bejelentett támadás az eddigi egyik legnagyobb. Az eddigi információk szerint pedig úgy tűnik, hogy ezúttal ukrán reguláris csapatok állnak a támadás mögött.

Az Izvesztyija szerint Valerij Geraszimov, az orosz hadsereg vezérkari főnöke szerdán azt közölte Putyinnal, hogy 1000 ukrán katona vett részt a támadásban, 100-an meghaltak és 215-en megsebesültek, ezeket az erőket pedig vissza fogják szorítani a határhoz.

A TASZSZ hírügynökség arról számolt be, hogy Apty Alaudinov vezérőrnagy, az orosz fegyveres erők katonai-politikai igazgatóságának helyettes vezetője szerint „az ukrán erők kudarcra vannak ítélve”.

Egy orosz katonai blogger arról írt, hogy az ukrán erők észak felé nyomultak előre, 15 kilométerre a határtól egy autópálya mentén, Sverdlikovotól északra.

Kijev egyelőre nem kommentálta az orosz határokon belül történő eseményeket.

Az Európába vezető fő gázvezeték Szudzsa közelében húzódik, ahol egy gázmérő-állomás biztosítja az oroszországi szállításokat olyan országokba, mint Ausztria vagy Magyarország.

A Rybar jelentése szerint 

az ukránok már át is vették az ellenőrzést a mérőállomás felett. Az orosz katonai blog szerint az állomás felrobbantásával teljesen elvágnák az Európai Uniót az Ukrajna területén keresztül történő orosz gázszállításoktól.

Az Index arról ír a rendszert üzemeltető vállalatra hivatkozva, hogy az orosz gáz tranzitja az ukrán gázszállító rendszeren jelenleg a megszokott módon működik. A nominálásokat megerősítették, a gáz fizikai áramlása továbbra is zajlik.

Az orosz gáztranzit mennyisége augusztus 7-én mintegy 39,5 millió köbméter volt, 6,8 százalékkal kevesebb, mint egy nappal korábban. Az orosz gáz tranzitja 2024-ben jellemzően napi 42-42,4 millió köbméter volt.

Egyes internetes források azt állítják a Guardian szerint, hogy a behatolás célpontja a kurszki atomerőmű lehet, azonban a létesítmény nagyjából 60 kilométerre van a határtól.

Szó sincs még a háború végéről: a megsemmisítés a cél
A május-júliusi heves összecsapásokban több, mint havi 30 ezer katonát vesztettek az oroszok, akik a harcok jelenlegi intenzitását még egy ideig fenn tudják tartani, de a további eszkalációnak erőforrás-korlátjai vannak – hangsúlyozta az Economxnak Csiki Varga Tamás, az NKE John Lukacs Intézetének tudományos főmunkatársa, akit az egymás felőrlésére és összeomlására játszó háborúról kérdeztünk.
Vermes Ádám
Vermes Ádám
Vezető szerkesztő
Diplomáit az Eötvös Loránd Tudományegyetem politológia alapszakán, majd közpolitika szakirányú politikatudományi mesterképzésén szerezte. Egyetemi évei alatt több, közélettel foglalkozó szervezetnél dolgozott szakmai gyakornokként, emellett az Országgyűlés Hivatala parlamenti ösztöndíjas programjában is részt vett. Szakmai pályafutását politikai elemzőként kezdte a Méltányosság Politikaelemző Központnál, majd újságíró-szerkesztőként és önkormányzati sajtóreferensként szerzett tapasztalatot. 2023 óta az Economx munkatársa, jelenleg felelős szerkesztőként dolgozik. Rendszeresen készít interjúkat hazai és nemzetközi szakértőkkel, valamint tudósít szakmai konferenciákról, különös tekintettel a mesterséges intelligencia, a pénzügyi innováció és a munkaerőpiaci átalakulás kérdéseire. Írásaiban kiemelt figyelmet fordít a technológiai változások gazdasági és társadalmi hatásaira.

Ez is érdekelhet