BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Moldova kiszámolta, és arra jutott, nem tartozik a Gazpromnak

A moldovai elnök kijelentette, hogy egy ellenőrző vizsgálat szerint Moldovának nincs kötelezettsége az oroszok felé. A gázóriás 800 millió dollárt követel a kelet-európai államtól.

2023. szeptember 4. hétfő, 07:36

Fotó: Getty Images / Carl Court
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Egy nemzetközi cég által elvégzett audit megcáfolta a Gazprom orosz állami gázvállalat azon állítását, amely szerint Moldova 800 millió dollárral tartozik neki – idézi az MTI Maia Sandu moldovai elnököt.

Gazprom és moldovai leányvállalata 2021 végén közölte: Moldova több száz millió dollár adósságot halmozott fel, amit vissza kell fizetnie, hogy zavartalanul folytatódjon az ország ellátása orosz gázzal. A Gazprom egy évvel ezelőtt 709 millió dollárra tette a felhalmozott adósságot az azóta keletkezett kamatok nélkül.

Sandu ezt cáfolta, ugyanakkor azt nem hozta nyilvánosságra, hogy van-e Moldovának bármilyen, ettől kisebb összegű tartozása az orosz gázvállalattal szemben. Annyit tett hozzá, hogy a moldovai kormány napokon belül hivatalos nyilatkozatban ismerteti az audit eredményét.

Moldova tavaly december óta nem vásárolt gázt a Gazpromtól,

hanem szükségleteit más európai országoktól vásárolt földgázzal fedezte.

Putyin hátsó kertjében bulizik Európa színe-java. Várható retorzió?
Fontos üzenetet hordoz, hogy Moldovában gyűltek össze az európai országok vezetői. A Kreml több módon is próbál nyomást gyakorolni az egykor szovjet kötelékbe tartozó államra, a kisinyovi csúcstalálkozó azonban egyértelmű figyelmeztetés Vlagyimir Putyinnak: „El a kezekkel Moldovától!” Bővebben>>>
Károly Gábor
Károly Gábor
Károly Gábor közgazdász végzettségű újságíró és szerkesztő, bő két évtizede dolgozik a magyar médiában. Az Economx főmunkatársa és felelős szerkesztője korábban az Indexnél, a Világgazdaságnál, az Origónál, a Magyar Nemzet Online-nál és a Fintech.hu-nál is megfordult; utóbbinál főszerkesztőként irányította a pénzügyi technológiával foglalkozó szakportált. Pályája során dolgozott hír-, rovat- és címlapszerkesztőként, írt gyorshíreket, tudósításokat, interjúkat és hosszabb háttéranyagokat is. Leginkább gazdasági, pénzügyi, makrogazdasági és vállalati témákkal foglalkozik, különös érdeklődéssel követi a magyar gazdaságpolitika, a költségvetés, az adózás, a fintech és a vállalati innováció ügyeit. Szereti azokat a témákat, ahol a száraznak tűnő adatokból végül egy nagyon is emberi, üzleti vagy politikai történet áll össze.

Ez is érdekelhet