Szűkült az eurózóna folyómérleg-hiánya
Szűkült az eurózóna folyómérleg-hiánya
Apadt az eurózóna külkertöbblete
Az Eurostat tegnap közzétett előzetes adatai szerint az eurózóna külkereskedelmi többlete a júliusi 9,2 milliárdról augusztusban 5,4 milliárd euróra zuhant. Egy évvel korábban még 5 milliárd euró hiányt mutattak ki. A 15 tagú EU egészében a júliusi 0,8 milliárdos hiány augusztusban 3,2 milliárd euróra nőtt. Az eurózóna augusztusi exportja 80,7 milliárd, importja pedig 75,2 milliárd euró volt, így a nyolchavi összesített többlet 20,8 milliárd eurót tett ki. Az EU-ban az export éves összevetésben 2 százalékkal, 76 milliárd euróra nőtt, míg az import 4 százalékkal, 79,2 milliárd euróra csökkent - jelentette a Dow Jones.
Greenspan nem derűlátó
A Fed elnöke szerint az USA gazdasága kezd kilábalni a terrortámadás utáni sokkból, de a fellendülés útja göröngyösnek ígérkezik és nehéz megjósolni a következő hónapok tendenciáit. Greenspan szavait elemzők úgy értelmezik, hogy a Fed novemberben tovább csökkenti a kamatot.
Elfogadta a duma a büdzsétervezetet
Az orosz parlament alsóháza tegnap első olvasatban nagy többséggel jóváhagyta a jövő évi költségvetés tervezetét, miután a kormány a korábbi 1995 milliárdról 2126 milliárd rubelre (1 dollár = 29,39 rubel) növelte a bevételi előirányzatot, a kiadási oldalt pedig 1869 milliárdról 1947 milliárd rubelre emelte. A büdzsében így egy évtized után újra többlet keletkezne: 178 milliárd rubel, a bruttó hazai termék (GDP) 1,6 százaléka. A kormány számításai szerint 22-28 dollár közötti olajárral számítva a GDP 10 950 milliárd rubel lesz, az infláció pedig az idei 17-18-ról 10-13 százalékra csökken. Az olaj árának egy dollárral való elmozdulása durván 1 milliárd rubellel befolyásolja a bevételi oldalt - hívja fel a figyelmet a Reuters. A duma október 19-én szavaz második olvasatban, és összesen négyszer kell jóváhagynia a tervezetet, ami ezt követően kerül a felsőház elé, majd Putyin elnöknek is alá kell írnia.
Washington mindenáron talpra állítaná a gazdaságot
A törvényhozás és Fehér Ház között szinte teljes az egyetértés, hogy a gazdaság gyors fellendítése mindennél fontosabb, független szakértők azonban óvatosságra intenek a kiadásnövelést illetően. A legfrissebb adatok megerősítik, hogy a gazdaság már a támadás előtt nagy bajban volt.