BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
header

termelés

12.
17.
23:59

Októberben 1,4 százalékkal bővült az ipar

Az előzetes statisztikában szereplőnél valamelyest szerényebb októberi ipari termelésbővülésről számolt be tegnap a Központi Statisztikai Hivatal (KSH), a végleges adatok szerint a korrekciókkal számított index éves szinten 1,4 százalékos növekedést mutat, szeptemberhez képest pedig 3,9 százalékkal nőtt a volumen. A szektor exportja bővült, belföldi értékesítése azonban mérséklődött a tavaly októberi szinthez képest.

Szerző(k):
Kolozsi Pál
12.
14.
17:03

Nőtt a maginfláció az USA-ban

Az USA-ban az októberi 0,3 százalékos mérséklődés után novemberben a várt csökkenés helyett változatlanok maradtak a fogyasztói árak, mert az energiaárak zuhanását ellensúlyozta a lakhatási költségek emelkedése, valamint az autók és a dohánytermékek drágulása. A 12 havi infláció így is 2,1-ről 1,9 százalékra süllyedt. Ez a Dow Jones szerint azt sugallja, hogy szinte egyáltalán nincs inflációs nyomás. A nagy változékonyságú energia- és élelmiszeráraktól megtisztított havi maginfláció azonban öt év óta a legnagyobb mértékű, 0,4 százalékos volt az októberi 0,2 százalék után. A 12 havi maginfláció 2,7-ről 2,8 százalékra kúszott fel, így az államkötvényhozamok az utóbbi napok tendenciáját folytatva tovább emelkedtek. Az ipari termelés az októberi 0,9 százalékos visszaesés után újabb 0,3 százalékkal csökkent. Az utóbbi 14-ből 13 hónapban zsugorodott az ipari termelés, ami húsz éve a leghosszabb negatív sorozat. A kibocsátás négyötödét adó feldolgozóiparban novemberben 0,2 százalékos csökkenést regisztrált a Fed. A kapacitáskihasználtság 75-ről 74,7 százalékra süllyedt.

Szerző(k):
Bana Péter