BUX 139485.15 1,35 %
OTP 44860 2,0 %
header

korea

09.
12.
00:00

Megnyitják a keszongi ipari parkot

A két Korea megállapodott arról, hogy szeptember 16-án újra megnyitják a határuknál lévő keszongi ipari parkot, ahol 120 dél-koreai vállalat 53 ezer észak-koreai munkással gyárt különböző termékeket − jelentette a déli országrész egyesítési minisztériuma. A parkot áprilisban zárták be, mivel a sztálinista északi rezsim ezzel is növelni akarta a két állam közti katonai fenyegetésekkel színezett feszültséget. Miután Dél-Korea a park végleges bezárásával fenyegetőzött, a felek augusztus közepén ötpontos megállapodást kötöttek az újranyitásról, amelynek része, hogy vállalták: politikai okok miatt semmiképp nem zárják le többé a zónát. Emellett közös bizottságot állítottak fel, hogy dolgozza ki a déli vállalatoknak nyújtandó kárpótlást a leállás miatt elszenvedett veszteségeikért. A cégek tavaly 470 millió dollár értékű terméket állítottak elő a parkban, ami az északi rezsim egyik alapvető devizaforrása − egyebek mellett elvonják a munkások bérének egy részét. A Keszongban készülő áruk Dél-Koreában találnak gazdára.

Szerző(k):
Komócsin Sándor
08.
15.
00:00

Talán kinyit a közös koreai ipari park

A hatodik tárgyalási forduló után sem vehető száz százalékig biztosra, hogy kinyit a két Korea határán lévő, közösen üzemeltetett keszongi ipari park, mert a déli országrész hadserege a jövő hét elején hadgyakorlatot tart amerikai szövetségesével, ami általában hisztérikus reakciókat szokott kiváltani Észak-Koreában. A felek tegnapi tárgyalásukon ötpontos megállapodást fogadtak el a terület újranyitásáról, aminek előkészítésére közös bizottságot állítottak fel. Határidőt nem szabtak a park megnyitására, az öt pontot nem hozták nyilvánosságra. Annyi azért kiderült, hogy Észak-Korea (papíron) vállalta, hogy a jövőben nem zárja le a parkot egyoldalú döntéssel. A Keszongban tevékenykedő 120 dél-koreai vállalatot februárban állították kész helyzet elé az üzemeikbe dolgozó északi munkások kivonásával, miután a sztálinista rezsim éppen növelni óhajtotta a politikai feszültséget a két ország között. A cégek 470 millió dollár értékű terméket állítottak elő tavaly az ipari parkban, az áru Dél-Koreában talál gazdára.

Szerző(k):
Komócsin Sándor