Politikai fegyverré vált a gejl csokis süti
Csokibombázásának is nevezhetnénk azt a módszert, amellyel egy csapat észak-koreai menekült fel kívánja lazítani a szülőföldje önkényuralmi rendszerét.
Politikai fegyverré vált a gejl csokis süti
Csokibombázásának is nevezhetnénk azt a módszert, amellyel egy csapat észak-koreai menekült fel kívánja lazítani a szülőföldje önkényuralmi rendszerét.
Magyarországgal példálózik a befektetési guru
A török líra miatt egyáltalán nem, az ukránok miatt viszont könnyen megfájdulhat a feje a magyar állam legnagyobb hitelezőjének, az amerikai Franklin Templeton Investments-nek. Az alapkezelő az ír felminősítéssel hirdeti magát.
Megnyitják a keszongi ipari parkot
A két Korea megállapodott arról, hogy szeptember 16-án újra megnyitják a határuknál lévő keszongi ipari parkot, ahol 120 dél-koreai vállalat 53 ezer észak-koreai munkással gyárt különböző termékeket − jelentette a déli országrész egyesítési minisztériuma. A parkot áprilisban zárták be, mivel a sztálinista északi rezsim ezzel is növelni akarta a két állam közti katonai fenyegetésekkel színezett feszültséget. Miután Dél-Korea a park végleges bezárásával fenyegetőzött, a felek augusztus közepén ötpontos megállapodást kötöttek az újranyitásról, amelynek része, hogy vállalták: politikai okok miatt semmiképp nem zárják le többé a zónát. Emellett közös bizottságot állítottak fel, hogy dolgozza ki a déli vállalatoknak nyújtandó kárpótlást a leállás miatt elszenvedett veszteségeikért. A cégek tavaly 470 millió dollár értékű terméket állítottak elő a parkban, ami az északi rezsim egyik alapvető devizaforrása − egyebek mellett elvonják a munkások bérének egy részét. A Keszongban készülő áruk Dél-Koreában találnak gazdára.
Inkább sír, mint nevet az autóipar
Ellentmondásos hatást gyakorol a feltörekvő államok devizáinak gyengülése a térség autóiparára: az importált alkatrészek drágulása komoly gondot okoz a cégeknek, miközben exportjuk versenyképessége javul. Indiában inkább az előbbivel küszködnek, míg Brazíliában az utóbbi előnyeit élvezik.
Talán kinyit a közös koreai ipari park
A hatodik tárgyalási forduló után sem vehető száz százalékig biztosra, hogy kinyit a két Korea határán lévő, közösen üzemeltetett keszongi ipari park, mert a déli országrész hadserege a jövő hét elején hadgyakorlatot tart amerikai szövetségesével, ami általában hisztérikus reakciókat szokott kiváltani Észak-Koreában. A felek tegnapi tárgyalásukon ötpontos megállapodást fogadtak el a terület újranyitásáról, aminek előkészítésére közös bizottságot állítottak fel. Határidőt nem szabtak a park megnyitására, az öt pontot nem hozták nyilvánosságra. Annyi azért kiderült, hogy Észak-Korea (papíron) vállalta, hogy a jövőben nem zárja le a parkot egyoldalú döntéssel. A Keszongban tevékenykedő 120 dél-koreai vállalatot februárban állították kész helyzet elé az üzemeikbe dolgozó északi munkások kivonásával, miután a sztálinista rezsim éppen növelni óhajtotta a politikai feszültséget a két ország között. A cégek 470 millió dollár értékű terméket állítottak elő tavaly az ipari parkban, az áru Dél-Koreában talál gazdára.