BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
header

gyártás

02.
25.
23:59

Megemelte profitprognózisait a General Motors

A General Motors Corp. (GM) megemelte a folyó negyedévre és az év egészére vonatkozó nyereség-előrejelzéseit, valamint gyártási prognózisait. Az első három hónapra az eddigi 1 dollár helyett részvényenként 1,2 dollár profitot vár, a teljes évre pedig 3 dollárral szemben 3,5 dollárt. A módosítást a világ legnagyobb autógyártója az emelkedő amerikai kereslet miatt növekvő termelésével indokolta. Az észak-amerikai gyártási volument az első három hónapban 20 ezerrel, 1,34 millióra, az egy évvel korábbit 10 százalékkal meghaladó szintre tervezik felfuttatni. A második negyedévi előirányzat 1,425 millió jármű, így az első félévben 7 százalékkal több személy- és teherautót állítanak elő, mint a tavalyi azonos időszakban. A teljes évben Észak-Amerikában 5,1 millió jármű gyártásával számolnak, ami 100 ezerrel haladja meg a januári előrejelzést. (NAPI)

Szerző(k):
Bana Péter
02.
04.
23:59

Jól ment az Audi

A Volkswagen-csoporthoz tartozó Audi AG árbevétele tavaly 10 százalékkal, 22 milliárd euróra emelkedett. Az előállított járművek száma 12 százalékkal, 727 033-ra nőtt, az értékesített darabszám pedig 11 százalékkal, 726 134 darabra bővült - írta a Dow Jones. A legtöbb autót, 254 866 darabot a cég által közzétett jelentés szerint Németországban adták el, ezzel az Audi piaci részesedése itt 6,9-ről 7,5 százalékra emelkedett. Az Audi világszerte 50 942 főt foglalkoztat, többségüket, 44 155 főt Németországban. (NAPI)

Szerző(k):
Bana Péter
10.
30.
10:02

Visszafogják az orosz acélgyártást

A legnagyobb orosz acélgyártók, az OAO Szeversztal és az OAO Novolipetyszk Metallurgical Combine azt fontolgatják, hogy a globális gazdasági lassulás miatt visszafogják termelésüket - adta hírül az Interfax. A Novolipetyszk elnöke szerint a tavaly 7,5 millió tonnát előállító acélmű 4-5 százalékkal mérsékli termelését. A Szeversztal már ugyanilyen mértékű visszafogást hajtott végre, így az első kilenc hónapban 6,04 millió tonna acélt állított elő. Tavaly az egész évben 8,34 millió tonnát állított elő a Szeversztal.

Szerző(k):
Bana Péter
08.
21.
23:59

Magyar kutatóközpontot építtet az AstraZeneca

Csaknem egymilliárd forintba kerül az a kutatóközpont, amelyet az AstraZeneca Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. (AZK) a korábbi terveinek megfelelően törökbálinti székhelyén építtet. A most megkezdett ingatlanfejlesztéssel a gyógyszerkutatással, -gyártással és -értékesítéssel foglalkozó anyacég, a svéd-brit AstraZeneca Plc. (AZ) Magyarországon alakítja ki közép-európai kutatórészlegét (NAPI Gazdaság, 2001. január 9., 1. oldal), amelyet a tervek szerint 2002 augusztusában 90 munkatárssal vehetnek birtokba. A beruházást saját forrásból finanszírozzák. A magyarországi leányvállalat itthon és a környező országokban az idén összesen 1,6 milliárd forintot fordít klinikai vizsgálatokra, ami mintegy 20 százalékkal haladja meg a múlt évit. Jövőre az ideihez hasonló arányban növelik a klinikai kutatásokra szánt összeget, amit - megbízásos alapon - 250 különböző egészségügyi intézményben, 600 orvos és 250 ápolónő bevonásával végeznek. Így az AZK mintegy 3,6 százalékkal részesedik az anyacég kutatásra szánt összegéből, miközben a magyarországi leányvállalat az összforgalom 0,7 százalékát adja. Megtudtuk még, hogy míg más AZ-érdekeltségek kutatásokra a nyereségből átlag 15 százalék körüli összeget forgatnak vissza, addig ez az arány Magyarországon eléri az 50 százalékot. Tavaly a jelenleg 27-féle gyógyszert forgalmazó AZK 10 milliárd forint fölötti árbevételt ért el, az idén 12 milliárddal számolnak, amelynek időarányos részét elérték. Bubrik Gáspár

Szerző(k):
Bubrik Gáspár