BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
header

eredmény

04.
16.
23:59

Ismét pluszban a Philips

A Philips Electronics NV az idei első negyedévben meglepetésre 9 millió euró nettó nyereséget ért el az előző három negyedévben elszenvedett veszteség után. A tavalyi első negyedévben 93 millió euró volt a profit. A Reuters által megkérdezett elemzők most 207 millió euró veszteségre számítottak. A fogyasztási elektronikai és világítástechnikai termékek európai piacvezetőjeként, illetve harmadik legnagyobb félvezetőgyártójaként jegyzett holland csoport közölte, hogy a keresleti ingadozásoknak jobban kitett félvezető- és alkatrészgyártó üzletág rövid távon fellendülés előtt áll. A félvezetőgyártó üzletág árbevétele az előző negyedévhez képest a várakozásokat meghaladó mértékben, 7 százalékkal nőtt. A bejelentés nyomán a Philips részvényei közel 6 százalékkal erősödtek az amszterdami tőzsdén. A félvezetőgyártó ágazat helyzetének javulását mutatja, hogy a mobiltelefonok első számú chipgyártója, az amerikai Texas Instruments ugyancsak várakozáson felüli első negyedévi eredményről számolt be. A Philips eredményének javulásában szerepet játszott, hogy a holland könyvviteli normákról áttért az USA könyvviteli szabványaira (GAAP). A korábbi szabvány szerint számolva az első negyedévben 91 millió euró nettó veszteséget szenvedett el, de ez is közel 200 millióval kisebb az elemzői konszenzusnál. A cégvezetés közölte, hogy folytatódik a takarékossági program, amelynek értelmében évi 130 millió euróval csökkentik a kiadásokat. G. S.

Szerző(k):
Sebő Gábor
04.
16.
23:59

Nyereséges lesz idén a Postabank

A Postabank 2002-ben az első két hónapban 136 millió forintot meghaladó adózás előtti eredményt ért el és várhatóan nyereséges lesz az év egészében - derül ki a Magyar Posta közleményéből. A Posta szerint az eredmény javulása a 2001-ben meghozott intézkedések pozitív hatásának köszönhető. A Postabank 2003-ban 1,1 milliárd forint, 2004-ben pedig 5,3 milliárd forint adózás előtti eredményt tervez. A Posta közleménye kitér arra is, hogy márciusban megkezdődött a közvetlen informatikai kapcsolatok kiépítése a Postabank és a Magyar Posta között, s ennek köszönhetően még az idén 500, 2003 végére pedig 1200 postán válnak hozzáférhetővé azok a banki szolgáltatások, amelyeket a Postabank elsősorban a lakosságnak, illetve a kisvállalkozóknak nyújt. Ennek költsége összesen nem haladja meg a 10 milliárd forintot, jelenleg is - a programnak megfelelően - számos számítógépes postai felvevőhely működik, amelyeknek munkáját több száz elektronikus háttérfeldolgozó segíti. A Postabank Rt. a februárban közzétett nem auditált és nem konszolidált magyar pénzügyi kimutatásai szerint 2001-ben 2,244 milliárd forint veszteséget könyvelt el. A bank 2000-ben 342 millió forint eredményt ért el. A nettó kamatbevétel tavaly több mint 18 százalékkal nőtt, miközben a kamatbevételek és -kiadások egyaránt jelentősen csökkentek, az előző évi 55,5, illetve 37,5 százalékára. A Postabank mérlegfőösszege 2001 végén 363,242 milliárd forint volt, 9,7 százalékkal nőtt 2000 végéhez képest.

Szerző(k):
Baka Zoltán