BUX 139897.85 0,2 %
OTP 45890 -0,17 %
header

cukor

03.
28.
10:47

Infláció feletti cukoráremelést szeretnének a gyártók

A cukorrépatermeszők vesztesége tavaly megduplázódott, hektáronként 26 ezer forintot tett ki - mondta el a Napi Online érdeklődésére Szőke Géza a Cukorrépatermesztők Országos Szövetségének elnöke. Ez az aszály és a termelési költségek növekedésének tudható be. A cukorgyártók idén az inflációt meghaladó mértékben emelnék a cukor árát - mondta Domonkosi Imre a Cukor Terméktanács elnöke. Az első negyedévben már 10 százalékos emelést valósítottak meg. Szőke Géza reményei szerint mindez a cukorrépa felvásárlási árában is megjelenik majd.

Szerző(k):
Molnár Gergely
01.
07.
23:59

Kuba a cukortermelés visszaesésével számol

A jelenlegi betakarítási időszakban Kuba a cukortermelés visszaesésével számol: az 1999/2000. évi 4,06 millió tonnás termés után az ez évi eredmény 4 millió tonna alatt lesz - hírlik kormánykörökből. Az alacsonyabb hozam fő okaként a tavalyi hosszú száraz időszakot jelölik meg. A nyerscukor - akár korábban - továbbra is Kuba fő exportcikke. A nyolcvanas években még több mint évi nyolcmillió tonnát termeltek, de tíz évvel ezelőtt jelentős hanyatlás kezdődött. A szektor továbbra sem túlságosan hatékony, s ehhez - a dpa hírügynökség által idézett kubai közgazdászok szerint - hozzájárul az is, hogy tavaly az ültetvényeket kimerítették.

Szerző(k):
Tóth Levente László
11.
02.
23:59

Két-három cukorgyár bezárása várható

Két-három éven belül 4-5 cukorgyár állítja majd elő a belföldi szükségletnek megfelelő évi 380 ezer tonna cukrot állítja a Rabobank Hungária Rt. hamarosan megjelenő tanulmánya. A prognózis szerint az idei kampányban a tucatnyi gyárból mára megmaradt 7 mindössze 320 ezer tonna cukrot állít elő. Mivel az idei kampányban a hét magyarországi cukorgyár mindössze 320 ezer tonna cukrot állít elő, csak a tavalyi készletekkel együtt lesz meg a belföldi igényeket kielégítő mennyiség véli Fórián Zoltán, a Rabobank Hungária Rt. elemzője. Szerinte tehát az exportot el kell felejteni, ami egyúttal azzal is jár, hogy túlkínálat hiányában erősödik a cukoripar költségáthárító képessége. Erre annál is inkább szüksége van az iparágnak, mert a Rabobank számításai szerint a bejelentett gázáremelési konstrukció megvalósulása esetén termelési költségei csaknem 5 százalékkal emelkednek. A gazdasági miniszter a héten aláírta a földgáz áremeléséről szóló, a kormány terveinek megfelelő rendeletet (NAPI Gazdaság, 2000. november 2., 3. oldal). (Folytatás a 3. oldalon)

Szerző(k):
Tóth Levente László