BUX 139057.63 -0,18 %
OTP 45250 -0,11 %
header

ausztrália

09.
10.
00:00

Erőteljes jobbra átot ígér az új ausztrál kormányfő

Nem habozott azonnali adócsökkentéseket ígérni első közleményében Tony Abbott, Ausztrália frissen megválasztott miniszterelnöke azt követően, hogy első munkanapját kora reggeli biciklizéssel kezdte Sydney északi külvárosában, ahol lakik, majd vezető állami tisztviselőkkel ismertette terveit. A konzervatív kormányfő hatéves munkáspárti kormányzás után veszi át az ország irányítását. A gazdaságban nem sok jót örököl: a főként a brutális tempójú kínai fejlődésre alapozó bányaipari exportboom után az elmúlt évek a nyersanyagok iránti kereslet csökkenését hozták, és ezzel kihúzták a dugót az ausztrál gazdaságból.

Szerző(k):
Komócsin Sándor
08.
13.
00:00

Nagyot bukott az ausztrál aranybánya

Ausztrália legnagyobb aranybánya-társasága, a Newcrest súlyos költségcsökkentésre kényszerül jövőre, miután júniusban rekord méretű, 5,78 milliárd ausztrál dolláros (5,29 milliárd amerikai dolláros) veszteségről számolt be. A veszteség a Bloomberg által megkérdezett elemzőket is meglepte, akik 4,87 milliárdos veszteségre számítottak a tavaly még nyereséges cégtől. A Newcrestet leginkább az arany árának 90 éve nem látott negyedéves esése viseli meg, amely miatt a bányatársaságok az elmúlt két hónapban 26 milliárd amerikai dolláros tőkeleírásra kényszerültek. Elemzők szerint a Fed kötvényvásárlási programjának év végén várható csökkentése további nyomást jelent majd az arany árán, tehát nehéz idők jönnek az aranybányákra és -kereskedőkre.

Szerző(k):
Csurgó Dénes