Atomkatasztrófa fenyeget Fukusimában
Atomkatasztrófa fenyeget Fukusimában
Litvániát veszélyeztetheti a belarusz atomerőmű
Litvániát aggasztják a belarusz atomerőmű-építési tervek, biztonságát félti a határán épülő létesítménytől.
Óriási atomkatasztrófa fenyeget Fukusimában
Japán korábbi svájci nagykövete szerint Tokiónak vissza kellene vonnia olimpiai jelentkezését, ugyanis a japán kormány megbízhatatlan adatokat közöl a leolvadt fukusimai atomerőművel kapcsolatos kockázatokról. A japán főváros Budapest-Bécs távolságra van Fukusmától.
Életveszélyes szennyezés a fukusimai erőműnél
Körülbelül 300 tonna szennyezett víz került a talajba a 2011-es japán földrengés és cunami idején megsérült fukusimai atomerőmű egyik víztartályából − ismerte el a létesítményt üzemeltető Tepco áramszolgáltató. A víz − amely elegendő lenne 200 család napi ellátásához − óránként 100 millisievert radioaktív sugárzást bocsát ki, miközben a japán előírások szerint az atomerőművekben dolgozókat évente érheti maximum ekkora sugárzás. A Tepco naponta 400 tonna szennyezett vizet szivattyúz tartályokba. Ez a leolvadt reaktorok alól kikerülő hűtővíz és a létesítmény pincéjébe befolyó talajvíz keveréke. A cégnek ezer tartálya van, amelyek összesen 390 ezer tonna víz tárolására képesek. Ezt a kapacitást eddig 85 százalékban használták ki. Az elfolyásra az egyik tartály vízszintjének csökkenéséből jöttek rá − nem ez az első ilyen eset, nemrégiben az erőmű közelében a Csendes-óceánban találták meg az elfolyó radioaktív víz nyomát. Elemzők szerint a kormány beavatkozására van szükség a katasztrofálisan gyenge védekezés megerősítéséhez.
Újra előveszi az atomtervet Bulgária
A jobbközép bolgár kormány tavaly március végén állította le a kétezer megawatt teljesítményű atomerőmű építésének előkészületi munkálatait.