Várnai Tamás ügyvezető 100 százalékos tulajdonába került az Ezüsthajó Produkció Film Kft., miután megvásárolta cégtársa, Kocsis László 33 százalékos üzletrészét - derül ki a cégbírósági adatokból. Várnai hivatalosan 2002. november 4-től egyszemélyes tulajdonosa az előző kormány idején milliárdos állami megbízásokat elnyert cégnek. Kocsis László az üzletrészeladás részleteiről nem kívánt lapunknak nyilatkozni, tájékoztatása szerint az adásvétel után minden kapcsolatát megszakította az Ezüsthajóval és Várnaival is, volt tulajdonostársát még telefonon sem tudja utolérni. Ez lapunknak sem sikerült; az Ezüsthajó hivatalosan működik - végelszámolásának hírét a lapok többször felröppentették -, ám egyetlen bejelentett telefonját senki sem veszi fel.
Az 1998-ban alapított, 3 millió forint jegyzett tőkéjű Ezüsthajó az előző kormány idején többmilliárdos megbízásokat kapott a Miniszterelnöki Hivataltól (MeH), többek között a cég készítette az Orbán Viktor miniszterelnök és a kormánytagok tevékenységét megörökítő filmeket, a Millenáris Teátrum programjainak dokumentálását, a Magyar Televízió számos, azóta megszüntetett műsorát és a Bánk bán operafilmet is. A MeH keretén belül működő Országimázs Központ (OK) alapításától, 2000 januárjától a kormányváltásig a költségvetésekben elkülönített összesen 18,7 milliárd forintból mintegy 13 milliárdot költött el, fővállalkozói a Happy End Kft. és az Ezüsthajó voltak.
Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) szervezett bűnözés elleni igazgatósága jelenleg is vizsgálja az OK Happy Enddel és Ezüsthajóval kötött szerződéseit, a szervezet tájékoztatása szerint az ügyben heteken belül fejlemény várható. A feljelentést a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal tette a vagyonkezelésre, a számvitelre és a közbeszerzésre vonatkozó törvények megsértése miatt, miután a Medgyessy-kormány utasítására vizsgálta az OK tevékenységét. Az OK egyébként árajánlatainak és költségvetésének ellenőrzését 2001 decemberében a Kittka és Társai Ügyvédi Irodára bízta, amely elfogadhatónak és reálisnak minősítette az OK gazdálkodását. A Kittka és Társai jelenleg az Ezüsthajó jogi képviselője, az iroda képviseli a céget a Bánk bán filmmel kapcsolatos ügyekben is.
Az Ezüsthajó gyártásában, a Happy End-alapítók aktív közreműködésével - Káel Csaba volt a rendezője, Wermer András pedig a producere a filmnek - készült Bánk bán költségvetését állami támogatásból 767 millió forintra tervezték. A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma (NKÖM) az összegből 647 milliót ki is utalt, az Ezüsthajó viszont a film elkészítése után 717 millió forintról nyújtott be számlákat. Az elszámolásból a tárca 213 milliós produkciós költséget nem fogadott el, ebből 70 milliót már nem utalt ki, a további vitatott 143 milliót pedig visszaköveteli a cégtől. (A minisztérium egyes tételeket, mint például a vendéglátás és a díszletezés költségeit irreálisnak tartja, másokat el sem fogad.) Az Ezüsthajóval az NKÖM nem tudott megállapodni - elsősorban azért, mert nem tudott kapcsolatba lépni vele -, így inkasszót nyújtott be a céggel szemben, ám ez nem járt sikerrel. A minisztérium beperli a céget, a kereset előkészítése jelenleg folyamatban van - tudta meg lapunk az NKÖM-től. A tárca előző vezetése és az Ezüsthajó között született megállapodás szerint az állami pénzekből készült film jogdíjai és a haszon kizárólag a gyártó cégé.
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.