BUX 139160.86 -0,24 %
OTP 44960 0,09 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Döntött az Országgyűlés az üzemanyag-árstopról

Döntött az Országgyűlés, miután a kormány korábban kezdeményezte a védett üzemanyagár kivezetését.

2026. június 23. kedd, 13:48

Fotó: Getty Images / alvaro gonzalez - Képünk illusztráció
unrecognizable woman using gas pump to add fuel to her car during energy crisis
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az Országgyűlés a kormány javaslatára úgy döntött, hogy kivezeti a védett üzemanyagárak rendszerét. A javaslat többek között így fogalmaz:

„a nemzetközi energiapolitikai helyzet javulásával indokolt az üzemanyagokra vonatkozó hatósági árak megszüntetése és egyben hasonló intézkedés bevezetésére vonatkozó felhatalmazás megadása a kereskedelempolitikáért felelős miniszternek”.

A kormány korábban kezdeményezte a védett üzemanyagár kivezetését, miután a piaci árak már a hatósági szint alá csökkentek. Így a kormány álláspontja szerint a rendszer fenntartása már nem indokolt – írja az Index.

A közgazdászok szerint a gazdagok jártak jól

A védett üzemanyagár bevezetése valójában a tehetősebbeknek kedvezett, csakúgy, mint az üzemanyagok jövedéki adójának csökkentése – hangsúlyozták a Magyar Közgazdasági Társaság környezetgazdaságtani szakosztálya és a Levegő Munkacsoport által szervezett keddi beszélgetésen megszólaló szakértők.

Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnöke arra is emlékeztetett, hogy tervek szerint a jövőben a gazdasági miniszter egy személyben dönthet a védett üzemanyagár ismételt bevezetésről, ráadásul az üzemanyagok jövedéki adója is csökkent. Mindez rövid távon gazdagoknak kedvez, hosszabb távon azonban senkinek – értékelt.

Hozzátette: Magyarországon a leggazdagabb 10 százalék tízszer annyit költ üzemanyagra, mint a legszegényebb 10 százalék.

Ez is érdekelhet