2026. július 1-től módosul az építési-bontási hulladék leadásának rendje azokban a lakossági szelektív hulladékgyűjtő udvarokban, ahol ez a szolgáltatás biztosított – közölte a MOHU.
Mint írták, az építési-bontási hulladék több csatornán is leadható – nemcsak a hulladékudvarokban, hanem engedéllyel rendelkező lerakókban, hasznosító telephelyeken, illetve kivitelező cégeken keresztül is, a hulladékudvari átvételt pedig továbbra is kényelmi szolgáltatásként biztosítják a lakosságnak.
A MOHU Zrt. döntése értelmében 2026. július 1-től kezdődően a hulladékudvarokban térítés ellenében, mennyiségi korlátozás nélkül lehet leadni az alábbi hulladéktípusokat:
- HAK 17 09 04 építési-bontási hulladék (kevert építési-bontási hulladék, amely különbözik a 17 09 01-től, a 17 09 02-től és a 17 09 03-tól);
- HAK 17 01 07 építési-bontási hulladék (beton, tégla, cserép és kerámia frakció vagy ezek keveréke, amely különbözik a 17 01 06-tól).
Az átvétel díja egységesen bruttó 36 forint kilogrammonként.
A bevezetett átvételi díj kizárólag a hulladék kezeléséhez kapcsolódó költségeket – így a gyűjtést, tárolást, szállítást és feldolgozást – fedezi a tájékoztatás szerint.
Az intézkedés oka, hogy a korábbi, kifejezetten lakossági felhasználásra biztosított, ingyenes és mennyiségi korláthoz kötött rendszerrel kapcsolatban sorozatos visszaéléseket tapasztaltak gazdálkodó szervezetek részéről, amelyek veszélyeztették a szolgáltatás fenntarthatóságát, több esetben pedig annak működését is ellehetetlenítették.
A hulladékudvarokban továbbra is csak magánszemélyek adhatják le az építési-bontási hulladékot. Ehhez személyi igazolványt és lakcímkártyát kell bemutatni, és nem lehet más nevében, meghatalmazással intézni a leadást.
A hulladék leadása után a díjról szóló számlát később küldik ki, amelyet a rajta feltüntetett határidőig kell befizetni.
