A Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és -Védelmi Hivatalnak négy elnökhelyettese lesz, a szervezet kiemelt ügyekkel foglalkozik majd, el tud járni saját hatáskörben, egyes ügyeket pedig magához vonhat más hatóságoktól – jelentette ki Magyar Péter az Országgyűlés hétfői rendkívüli ülésén.
Miután valamennyi frakcióvezető reflektált Magyar Péternek a hétfői parlamenti ülésen elhangzott napirend előtti beszédére, a kormányfő felvázolta, hogyan is néz majd ki a gyakorlatban a hazai korrupciós hálózatot – a tervek szerint – feltérképező és azzal leszámoló antikorrupciós hivatal.
Ez egy olyan új intézmény lesz, mely segítené a közvagyon védelmét és a jogellenesen felhasznált közpénzek visszaszerzését a Tisza-kormány tervei alapján.
A ma elfogadni tervezett jogszabálycsomag ágyazna meg ennek a hivatalnak. Magyar Tisztítótűz művelet névre keresztelte a Tisza által szorgalmazott antikorrupciós folyamatot, mint mondta, a maffiarendszer felszámolására.
A miniszterelnök kifejtette, a felállítandó és széles jogkörökkel felvértezendő Nemzeti Vagyon-visszaszerzési és Védelmi Hivatal működése az alábbi alappillérekre épül:
Lesz egy büntetőeljárást megelőző csoport, amelyik kockázatelemzést végez majd, és beletekinthet bankszámlákba, nyilvántartásokba, illetve más hivatalos iratokba, továbbá együttműködésre kérheti a rendőrséget és a NAV-ot.
A vagyonvisszaszerzési hivatalnak négy elnökhelyettese lesz: egy neves pénzügyőr és három ügyész.
- Az egyikük a nyomozati szakért fog felelni,
- a második a vádemelésért,
- a harmadik ügyész pedig a felülvizsgálatokért.
A kormányfő által elhangzottakból az is kiderült, a létrehozandó hivatal vezetői rendőri védelmet kapnának.
A miniszterelnök az ellenzéki padsorokban ülő képviselőktől azt kérdezte, támogatják-e a korrupció felszámolását és a maffia elleni harcot, miután Toroczkai László, Rétvári Bence és Gulyás Gergely is kifogást emelt az újonnan felállítani tervezett Vagyon-visszaszerzési Hivatal ellen.
