A velünk élő klímaválságra jellemző, hogy a hetek óta tartó kánikula jelentősen megterheli az emberek szervezetét, különösen az idősek, betegek állapotára van negatív hatással. Az LMP-s országgyűlési képviselő, Kanász-Nagy Máté írásbeli kérdésében arra figyelmeztetett, hogy fokozattan igaz ez a kórházban, vagy a különböző bentlakásos szociális intézményekben élők esetében, főleg annak tükrében, hogy az elmúlt napokban egyre több olyan hír látott napvilágot,
amely kórházak meghibásodott klímaberendezéseiről vagy ezek teljes hiányáról szól.
Kapcsolódó
A szélsőségesen meleg időjárás 2024. július 8-án köszöntött be. Az extrém hőhullám miatt az elmúlt időszakban 22 esetben dőlt meg a melegrekord. Az egészségügyi vezetés vizsgálja és nyomon követi a kórházi klímaberendezések és rendszerek működését
– válaszolta a politikus felvetésére augusztus 2-án Rétvári Bence, a Belügyminisztérium államtitkára.
Az eddigi vizsgálat szerint a nyolcvanegy kórházból összesen négyben kellett átmenetileg a tervezett műtéteket elhalasztani a klimatizálás meghibásodása miatt
– ismerte el, majd hozzátette: minden sürgős ellátást igénylő beteget elláttak a kórházak, illetve az azonnali műtéti ellátást igénylő betegeket az Országos Mentőszolgálat másik intézménybe szállította.
Az államtitkár közlése szerint több kórházban is előfordultak kisebb üzemzavarok, amelyek azonban betegbiztonsági problémát nem okoztak, és a felmerülő műszaki problémákat a kórházak belső ellátásszervezéssel meg tudták oldani, így szerinte egyetlen, azonnali orvosi beavatkozásra szoruló beteg sem maradt ellátatlanul. Ezek a problémák az ellátórendszernek csak a kis részét érintették – tette hozzá a politikus.
A válaszából az is kiderült, hogy az egészségügyi költségvetés több mint 1 milliárd forintos keretösszeget biztosít a kórházi klímák javítására, amelyet a Közbeszerzési Ellátási Főigazgatóság szakemberei végeznek el.
Az utóbbi években jelentkező hőhullámokhoz való alkalmazkodás érdekében három éve folyik a kórházi klímák modernizálása,
amelyre a kormányzat eddig tíz milliárd forintot fordított.
A műtőket ellátó klímáknak olyan levegőt kell biztosítania, hogy a kórokozók ne juthassanak be a nyílt műtéti sebekbe, ezért ezek nagy méretű és költséges berendezések. Az egészségügyi vezetés ipari, konténer méretű mobil klímák beszerzésének lehetőségét vizsgálja, hogy a lehető leghamarabb pótolni lehessen a kiesett hűtőkapacitást – hangsúlyozta Rétvári Bence.
Takács Péter, a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára a témáról nemrég elmondta, sajnos a klímaváltozás miatt nálunk is napi gyakorlat lehet, ami a mediterrán országban már két évtizede megszokott, hogy a legnagyobb hőterhelés idején néhány nappal eltolják a halasztható műtéti beavatkozásokat.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon, Redditen vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!