BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nincs jó hírünk, helyet cserélt a két járvány

Az influenza vette át a vezető szerepet a járványadatokban. Egy hét alatt több mint 44 ezerrel nőtt a betegek száma, ez derül ki a NNGYK közleményéből.

2024. február 1. csütörtök, 16:02

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az idei év negyedik hetében január 22 – 28. között az országban 36 900 fő fordult orvoshoz influenzaszerű és 233 400 fő akut légúti fertőzés tüneteivel, ez 270 300 beteget jelent. Egy héttel korábban pedig 225 800 beteg panaszkodott felső légúti tünetekre, erről ahogy minden héten akkor is írtunk. Vagyis egy hét alatt 44,5 ezerrel nőtt a betegek száma a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) adatai szerint.

A friss járványadatokból az látszik, hogy a koronavírus-járvány lecsengőben van és a vezetőszerepet átvette az influenzavírus.

Korcsoport szerint akut légúti fertőzéssel küzdött:
  • 0-14 éves gyermek volt a betegek 50,7 százaléka;
  • 15-34 éves fiatal felnőtt volt a betegek a 22,8 százaléka;
  • 35-59 évesek volt a betegek 17,5 százaléka 
  • és a 60 éven felüli volt a betegek 9 százaléka.
Kép: NNGYK

Korcsoport szerint influenzaszerű megbetegedéssel küzdött: 

  • 0-14 éves gyermek volt a betegek 38,5 százaléka;
  • 15-34 éves fiatal felnőtt volt a betegek a 29,8 százaléka;
  • 35-59 évesek volt a betegek 22,7 százaléka 
  • és a 60 éven felüli volt a betegek 9 százaléka.

A hatóság szerint 100 ezer azonos korcsoportba tartozó lakosra jutó megbetegedések száma a 3-5

évesek (1 220) körében volt kiugróan magas, ezt követte a 6-9 évesek (960) és a 10-14 évesek (811) érintettsége. 17 közigazgatási területen nőtt, egy területen csökkent és két területen nem változott az influenzás tünetekkel orvoshoz fordulók gyakorisága az előző héthez viszonyítva.

A 100 ezer lakosra jutó orvoshoz fordult betegek száma:

  • Szabolcs-Szatmár-Bereg (693);
  • Győr-Moson-Sopron (667);
  • és Zala (666) vármegyében volt a legmagasabb.

A betegek száma Heves, (153), Békés (153) és Csongrád-Csanád (203) vármegyében volt a legalacsonyabb.

Most influenzajárvány tombol

Laboratóriumi vizsgálattal igazolt, influenzavírus által okozott megbetegedéseket három vármegye kivételével (Békés, Nógrád és Tolna) valamennyi területen diagnosztizáltak. A negyedik naptári héten összesen 298 betegtől érkezett légúti minta a NNGYK laboratóriumába. Az influenza pozitivitási arány 30 százalék felett, a koronavírus pozitivitási arány 9 százalék körül alakult.

Akut légúti megbetegedés halmozódásáról két jelentés érkezett. Egy Hajdú-Bihar és egy Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei óvodából jelentettek köhögéssel és lázzal, felső légúti tünetekkel járó megbetegedéseket. 

A légúti figyelőszolgálat keretében kijelölt 24 kórház adatai alapján a negyedik héten 222-en kerültek  kórházba súlyos, akut légúti fertőzés (SARI) miatt.

A kórházi ápolást igénylő betegek közül 50 főnél influenza, 33 főnél RSV, 41 főnél a koronavírus állt a megbetegedések hátterében – közölte az NNGYK.

A betegek harmada 2 éves vagy annál fiatalabb, volt 40 százaléka pedig 60 éves vagy annál idősebb volt.

Koncsek Rita
Koncsek Rita
Újságíró
Több mint harminc éve dolgozik a médiában. Pályafutását a Nap-TV-nél kezdte, majd 14 éven át a közszolgálati televízióban, a Szabadság téren dolgozott, ahol segédszerkesztőként, szerkesztőként és a Híradó riportereként is tájékoztatta a napi eseményekről a nézőket. Gyermeke születése után az online médiában és a nyomtatott sajtóban jelentek meg cikkei. A 2000-es évek elején részt vett a hirado.hu elindításában, majd gazdasági újságíróként dolgozott a Figyelő, az Origo és a Világgazdaság szerkesztőségeiben is. Pályája során konferenciákon is rendszeresen vezetett kerekasztal-beszélgetéseket. Munkájában kiemelten fontosnak tartja a hiteles, pontos és közérthető tájékoztatást. Jelenleg elsősorban egészségügyi és oktatási témákkal foglalkozik.

Ez is érdekelhet