Az elmúlt napokban ezerrel több halálesetet regisztráltak Franciaországban, mint az előző hónapokban, ebből arra a tragikus következtetésre jutott az ottani Közegészségügyi Szolgálat, hogy az extrém hőségsokk idézett elő 40 százalékos többletváltozást. Ráadásul az egészségügyi tárca azt jelezte, hogy az áldozatok száma várhatóan még jelentősen emelkedni fog, mivel
a tartósan szélsőséges forróság késleltetett hatásai az emberi szervezetre továbbra is kockázatosak lesznek, hiába enyhül közben a kánikulanyomás.
A franciáknál vasárnap visszatértek az elviselhetőbb hőmérsékletek a 11 napig tartó történelmi hőhullám után, ám a mostanit már most intenzívebbnek tartják, mint a 2003-ast, amikor 15 ezren vesztették életüket.
Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter vasárnap nálunk is figyelmeztetett az óvintézkedésekre, jelezve a sürgősségi ellátás igénybevételének aktuális szabályait is.
Lecsapott a vihar, repültek a fák
Eközben a távirati irodához is befutott több, friss kánikulahír.
Európa továbbra is szenved: a szombat éjjel mért, 29,4 Celsius-fokkal történelmi éjszakai melegrekord dőlt meg Németországban, bár már látják a végét – a hét első felében érkezhetnek heves esőzések, sőt jégeső nyugati partnerünkhöz.
Hazánkban is megdőlt a napi országos és fővárosi melegrekord szombaton a budakalászi állomáson mért 40,0 Celsius fokkal, valamint a legmagasabb napi minimum-hőmérsékleti rekordok is megdőltek a hajnali 30 fokkal.
Belgiumra vasárnap hajnalban már lesújtott egy hosszan tomboló vihar, ami emberéletet is követelt. Jelenleg országszerte akadozik a közúti és a vasúti közlekedés, többfelé fák dőltek az utakra, lakóházakra, pincéket és utcákat öntött el a víz, nagy erőkkel dolgozik a katasztrófavédelem. Leginkább érintett részek a Brüsszeli-környéki Vallon-Brabant régió mellett a Namur és Hainaut tartomány. Az ország északi részén, különösen az antwerpeni körgyűrűn is nehéz autózni.
Jelentős késések, súlykorlátozás jön
Itthon is már bejelentette a MÁV, hogy több országos vonalon lassítják a vonatok sebességét a biztonság érdekében, annyira felforrósodtak a sínek. Erről itt írtunk bővebben.
Legújabban pedig azt közölték, hogy az észak-balatoni vonalon jelentősen késnek a vonatok egy Tapolcáról a Déli pályaudvarra indult Kék Hullám InterCity meghibásodása miatt, ami elzárja a pályát. A Déliből Balatonfüredre elindult Vízipók InterRégió pedig Alsóörsön vesztegelt napközben, az utasokat mentesítő busszal vitték Füredre.
Romániában is kiadták a vörös riasztást több térségre, míg
egyes autópályákon és országutakon súlykorlátozást vezettek be.
Eszerint bizonyos megyékben korlátozzák a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát a sztrádákon, gyorsforgalmi utakon.
Majdnem ideért a frissítő hidegfront
Közép-Európa több országában is eléri a csúcsérték a 40 fokot vasárnap, amivel rekordok dőlnek. A HungaroMet szerint Nyugat-Európát eközben egy hidegfront is megkóstolta, emiatt Angliában, Portugáliában már csökken a hőmérséklet, viszont a front mentén és előterében zivatarok alakulnak ki – Hollandia és Németország egyes részein jelentős mennyiségű csapadék hullott.
A Kárpát-medence viszont még nem örülhet, minket elkerül a mostani csapadék: Magyarországon folytatódik a hőség, elvileg szerda-csütörtökig.
Hétfő estig az előrejelzés szerint a sok napsütés mellett csak kevés gomolyfelhő lesz az égen, kisebb záporok jöhetnek, főként hétfőn az Északi-középhegységben és a keleti megyékben. A légmozgás többnyire gyenge vagy mérsékelt marad. Napközben 35 és 41 fok között alakul a hőmérséklet a jövő hét első napjaiban, ami éjszaka 18 és 22 fok között lehet, ám a belvárosokban, vízpartok mentén, magasabban fekvő helyeken ennél melegebbet is mérhetünk.
