BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Takács Péter bírálja a döntést: fontos lenne visszahozni az üzemorvosi vizsgálatot

Takács Péter volt egészségügyi államtitkár szerint hibás döntés volt a kötelező üzemorvosi vizsgálatok jelentős részének eltörlése. Egy interjúban azt mondta, hogy a szabályozás lazítását az ipari szereplők erőteljes lobbija érte el, amely a kis- és középvállalkozásokon keresztül érvényesítette az érdekeit.

2026. június 27. szombat, 18:47

Fotó: MTI / Vasvári Tamás
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Trencséni Dávidnak adott interjújában Takács arról beszélt, hogy nem támogatta a változtatást, de a döntéshozatal során nem minden esetben tudta érvényesíteni az álláspontját.

Szerinte több alkalommal az ipari érdekek kerültek fölénybe, ugyanakkor voltak olyan ügyek is, ahol az egészségügyi szempontok érvényesültek.

A kötelező munkaalkalmassági vizsgálatok jelentős részét 2024 szeptemberétől törölték el. A döntés egy 2023 végén benyújtott salátatörvény részeként került be a jogszabályba.

A hivatalos indoklás szerint a cél az volt, hogy csökkenjen a munkáltatók adminisztratív terhelése, és javuljon a versenyképesség.

A módosítás azonban azóta is szakmai vitákat vált ki. Foglalkozás-egészségügyi szakemberek korábban arra hívták fel a figyelmet, hogy a vizsgálatok több betegség korai felismerésében is szerepet játszottak, így elhagyásuk nemcsak egészségügyi, hanem gazdasági szempontból is következményekkel járhat.

A kérdés körül továbbra is vita zajlik arról, hogy a szabályozás enyhítése valóban bürokráciacsökkentést jelentett-e, vagy hosszabb távon egészségügyi kockázatokat növelhet.

Ez is érdekelhet