Kiderült, hogy – a Telex információi szerint – név szerint kik azok a visszahívott külképviseleti vezetők, akiket Orbán Anita külügyminiszter pénteki bejelentése alapján.
Ismeretes, a Külügyminisztérium úgy döntött, megkezdi a külképviselet-vezetői állomány átalakítását, ennek keretében pedig 37 misszióvezetőt rendelnek haza.
Az érintettek között találni több ismert személyt is:
- Csiszár Jenő (Olaszország, Milánó),
- Vitézy Anna Zsófia (Kolumbia, Bogota),
- Szarka Gábor Levente (Algéria, Algír),
- Oszama Ibrahim Naffa (Irak, Bagdad),
- Takács Szabolcs Ferenc (Washington, USA),
- Kumin Ferenc (London),
- Nagy Gábor Tamás (Új-Zéland, Wellington) és
- Fülöp Viktor Géza (Dél-Afrikai Köztársaság, Pretoria)
is a hazarendeltek közt foglal helyet.
„A változások egy része a lejáró megbízatásokhoz kapcsolódik, más esetekben pedig az a cél indokolja a személyi döntéseket, hogy Magyarország érdekeit olyan nagykövetek képviseljék, akik az új külpolitikai prioritások mentén hitelesen és hatékonyan tudják képviselni és szolgálni hazánkat” – írta erről szóló bejegyzésében a tárcavezető.
Orbán Anita azzal érvelt,
a személyi változások célja a szakmai megújulás, a minisztérium célja egy professzionális diplomáciai kar felépítése.
Vitézy Zsófia Orbán Viktor miniszterelnök unokatestvére, anyai nagynénje lánya az Emberi Erőforrások Minisztériumának sajtófőnöke volt, vezette a Budapesti Fesztiválközpontot, 2013-tól a brüsszeli Magyar Intézetet, majd 2022-ben lett kolumbiai magyar nagykövet.
