A CATL csütörtökön arról tájékoztatott, hogy a debreceni üzem 4-es gyártósora mellett csütörtökön 10 óra 30 perc körül mintegy 1 liter dietil-karbonát szivárgott ki egy tárolóból lefejtés közben.
Az incidenst a belső vészhelyzeti protokoll szerint a szakemberek öt percen belül elhárították, személyi sérülés nem történt – közölte a vállalat.
A cég szerint a helyszínen dolgozók azonnal értesítették a vészhelyzeti egységet és a létesítményi tűzoltóságot, a területet kiürítették, a kifolyt anyagot tűzoltóhomokkal és abszorbens anyagokkal semlegesítették, majd elszállították, az érintett helyiséget pedig átszellőztették. A vállalat belső vizsgálatot indított az eset körülményeinek feltárására.
A Mikepércsi Anyák a Környezetért Egyesület Facebook-bejegyzésében azt állította, a helyszínen tartózkodó dolgozók közül többen rosszul lettek a terjengő gőzöktől, ezért az érintetteket kiküldték az érintett területről. Az egyesület szerint az esetet bejelentették az illetékes hatóságoknak.
A dietil-karbonát az akkumulátorgyártásban használt szerves oldószer, amely a lítium-ion akkumulátorok elektrolitjának egyik komponense. Belélegzése irritációt, szédülést és légúti panaszokat okozhat, ezért ipari környezetben szigorú kezelési és védelmi előírások vonatkoznak rá – tájékoztatott az egyesület.
A 2011-ben alapított Contemporary Amperex Technology Co. Ltd. (CATL) 2025-ben 39,29 százalékos globális részesedéssel rendelkezett az elektromosautó-akkumulátorok piacán. A jövőben a CATL debreceni üzeme is átveszi a vállalat ipar 4.0. technológia, a zöld gyártás és logisztika terén szerzett tapasztalatait – írta az MTI a gyár közleménye alapján.
