Sokan az utolsó pillanatban is kihasználják az online piacterek kedvezményes ajánlatait az EU új vámszabályainak július 1-jei hatálybalépése előtt, ezért a megnövekedett forgalom miatt érdemes csomagjainkat időben feladni – figyelmeztet a nyaralási szezon küszöbén a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH).
A nyári szezonban a postai szolgáltatóknak jellemzően kisebb létszámmal kell kiszolgálniuk a kézbesítési igényeket, miközben a lakosság évről évre növekvő arányban vásárol online. Idén további feladatot jelent számukra, hogy az Európai Unió vámszabályainak július 1-jétől hatályos módosítása értelmében már a harmadik országokból érkező kis értékű küldemények után is vámot kell fizetni – e körbe tartoznak a népszerű kínai online piacterekről rendelt áruk is.
Ennek elkerülésére az utolsó napokban is sokan rendelnek ezekről az oldalakról, ami a szolgáltatóknál a csomagszám emelkedésében már meg is mutatkozik.
A közleményben felhívják a figyelmet, hogy nyaralás esetén át tudjuk ütemezni a kézbesítés időpontját akkorra, amikor már újra otthon vagyunk.
- Ha csomagautomatába kértük a küldeményt, és mi magunk nem tudunk érte menni, viszonylag egyszerű a dolgunk, hiszen csak az átvételi kódot kell megadnunk a megbízottunknak.
- Ha a lakcímünkre várunk kézbesítést, tudnunk kell, hogy a velünk egy háztartásban élő hozzátartozónk minden különösebb bonyodalom nélkül átveheti a nevünkre érkező küldeményt, ahhoz azonban, hogy például a szomszéd vegye át a csomagot, már az előzetes jóváhagyásunk kell.
- Külföldről érkező csomagok esetén a sokszor eleve hosszabb szállítási idővel és a vámkezelés időtartamával is számolni kell. Ilyenkor azt is észben kell tartanunk, hogy akár még vám vagy áfafizetési kötelezettségünk is keletkezhet.
Ha a kézbesítés sikertelen, és a megadott határidőig nem jelentkezünk a levelünkért vagy a csomagunkért, a szolgáltató visszaküldi azt a feladónak akkor is, ha a megrendelt terméket már előre kifizettük. Sokan úgy tudják, hogy ha a kézbesítési kísérletkor nem vagyunk elérhetőek, vagy a küldeményt nem tudjuk átvenni, akkor a szolgáltatónak a kézbesítést legalább még egyszer meg kell kísérelnie.
A jogszabályok azonban csak azt írják elő kötelezően, hogy a hivatalos leveleinket kétszer kell megkísérelni kézbesíteni a számunkra, és mindkét kézbesítési kísérlet után még öt munkanapunk van arra, hogy azt az értesítőben megjelölt postán átvegyük.
Egyéb küldeményeknél a sikertelen kézbesítésről a szolgáltatónak értesítést kell hagynia a számunkra, és legalább öt napig biztosítania kell az átvétel lehetőségét. Újabb kézbesítési kísérlet csak akkor várható, ha a szolgáltató ezt a feladóval kötött szerződésben vállalta.
