„Meg sem lepődünk azon, amikor a Magyarországot ért nemzetközi támadássorozatba becsatlakozik a Velencei Bizottság is, mely a baloldal és Soros György propagandáját ismétli”
– olvasható a mai napig kormany.hu-n „Az anya nő, az apa férfi” című cikkben Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár Facebook-posztja.
Ezt öt éve írta a Velence Bizottságról a Fidesz politikusa.
Kedden viszont Németh Zsolt már arról számolt be, hogy mégsem látogat Budapestre a Velencei Bizottság, ugyanis a magyar kormány nem fogadja őket.
A fideszes politikus állítása szerint a szervezet főtitkára azt válaszolta neki, hogy döntő a szerepük a hasonló kérdéskörökben. Szerinte véget kell vetni a jogellenes ámokfutásnak.
„A Velencei Bizottság negligálása elfogadhatatlan”
– zárta posztját a fideszes politikus.
A Fidesz és a Velencei Bizottság között az elmúlt években számos konfliktus volt, legutóbb a Szuverenitásvédelmi Hivatal ügyében volt ez leginkább látványos. Az Európa Tanács alkotmányjogi tanácsadó testülete 2024 márciusában több ponton is bírálta a szuverenitásvédelmi törvényt: kifogásolta egyebek mellett, hogy nem lát elég garanciát a hivatal függetlenségére, és túl szélesnek, illetve homályosan meghatározottnak tartotta annak hatásköreit.
A Szuverenitásvédelmi Hivatal erre élesen reagált: közleményében elfogultnak, tárgyi tévedésektől hemzsegőnek és politikailag motiváltnak nevezte a Velencei Bizottság jelentését, majd azt állította, hogy a testület célja a törvény visszavonatásával az, hogy Magyarországot megfossza a külföldi befolyásolási kísérletekkel szembeni védekezés eszközeitől.
