BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megszólalt a MOHU Budapest a sztrájkról, jogellenesnek nevezte, üzent a munkavállalóknak

Azt még nem tudjuk, mekkora hatása van a sztrájknak a budapesti szemétszállításra, ugyanakkor a MOHU Budapest törvénytelennek minősítette a munkabeszüntetést.

2025. szeptember 24. szerda, 12:30

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Ahogy arról beszámoltunk, áll a szemétszállítás a fővárosban. A reggeli munkabeszüntetés miatt akadozik a lomtalanítás és a zöldhulladék elvitele is, és egyelőre nincs hír arról, meddig tart a sztrájk.

A délben azonban megszólalt a MOHU BUDAPEST, és közölte, hogy a hulladékgazdálkodási vállalat

vezetése a helyszínen van, és készen áll a tárgyalásra, de egyelőre nincs kivel, mivel a sztrájkolók egyelőre nem jelöltek ki tárgyaló felet.

A MOHU Budapest érdekképviseletei sincsenek a helyszínen, de velük a vállalat már felvette a kapcsolatot.

A MOHU Budapest hangsúlyozta, hogy

a társaságnál van 2025. évi érvényes bérmegállapodás, amit a szakszervezetekkel kötött, így a jelenlegi munkabeszüntetés ellenkezik a Munka Törvénykönyve vonatkozó rendelkezéseivel.

Hangsúlyozták, hogy a MOHU BUDAPEST a jogellenes munkabeszüntetést semmilyen körülmények között nem tartja megfelelő és célravezető eszköznek, és kéri az ebben részt vevő dolgozókat, hogy haladéktalanul vegyék fel a munkát a közszolgáltatás folyamatossága érdekében.

Azt is megtudtuk, hogy a társaság vezetése készen áll arra, hogy jogszerű keretek között egyeztessenek, ehhez viszont szerintük elengedhetetlen, hogy a munkavállalókat képviselő két reprezentatív szakszervezet, a HVDSZ2000 és a BKDSZ jelölje meg a konkrét problémákat és meginduljon a munkavégzés.

Portálunk arra is kíváncsi volt, hogy milyen hatása van a sztrájknak a szolgáltatásra, illetve mennyien vesznek benne részt, hány kukásautó nem közlekedik, és ez a teljes állomány mekkora hányada? 

Amint ezekről a részletekről is információt kapunk, beszámolunk arról is.

Mindenesetre a III. kerületben jelenleg is tart a lomtalanítás, azonban a kihelyezett lomot a MOHU nem viszi el. 

A szerda reggelre kirendelt 9 kukásautóból egyetlen darab érkezett meg a kerületbe, és ez az egy is sztrájkra hivatkozva távozott.

A MOHU-tól sem előzetesen, sem most nem kaptunk tájékoztatást, így a lakosságot sem tudtuk értesíteni. A cég magatartása elfogadhatatlan és döbbenetesen felelőtlen

– hangsúlyozták. 

Az óbudai lomtalanítás folyamata egyébként már az előző napokban sem ment rendben, hétfőn például 7 helyett csak 2 szemétszállító autó érkezett. Az önkormányzat szerint a sztrájk miatt a legoptimistább becslés alapján is több nappal fog csúszni a lomok elszállítása. 

A közterületen maradó hulladék miatt felvették a kapcsolatot a kerületi Rendőrkapitánysággal, valamint biztosítják, hogy a Óbuda-Békásmegyer Közterület-felügyelete megemelt létszámmal legyen jelen az érintett területen.

Azt is jelezték, hogy a lomtalanítás során a MOHU helyett az önkormányzat által végzett valamennyi többletmunkát az utolsó fillérig ki fogják számlázni a cégnek.

Sarkadi-Illyés Csaba
Sarkadi-Illyés Csaba
Újságíró
A 2014-es önkormányzati választások óta dolgozik belpolitikai újságíróként. Az Alfahírnél kezdett gyakornokként, majd újságíró, szerkesztő és megbízott főszerkesztő lett egészen 2023 nyaráig. Elmondása szerint már több politikai messiást is követett a több mint egy évtizedes pályafutása során, emellett közelről figyelhette az elmúlt időszak választási kampányait, a politikai kommunikáció változását. Az újságírás mellett jelenleg is több televíziós, rádiós és online csatornának is állandó vendége, így a Hír Tv, az Atv, az Ultrahang, Spirit FM különböző műsoraiban is találkozhatnak vele. Ugyanakkor közéleti és üzleti kerekasztal- és pódium-beszélgetéseket is vezetett. Az Economx csapatához 2023-ban csatlakozott. Elsősorban a makrogazdasági és védelmi ipari témákban publikál, de megjelennek írásai az Öt.hu és az Index felületein is.

Ez is érdekelhet