BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Emelik a szakképzésben oktatók bérét, de van egy „kis” bökkenő

Miközben a köznevelésben dolgozó pedagógusoknak csak a jövő évi teljesítménye számít bele a bérezésükbe, addig a szakképzésben oktatóknál már más a helyzet.

2024. január 17. szerda, 12:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A szakképzésért felelős Kulturális és Innovációs Minisztérium közlése szerint már az elmúlt évi teljesítményétől is függ a szakképzésben dolgozóknak, hogy milyen arányban részesülnek az átlagos 32,2 százalékos béremelésből.

Néhány hete merült fel, hogy a köznevelésben tanítókkal szemben a szakképzési oktatók nem részesülnek pedagógus-béremelésben, ám ezt nem sokkal később a kabinet cáfolta

Ugyanakkor a Népszava megjegyzi, hogy a köznevelésben dolgozók számára kormányrendelet rögzíti, hogy milyen koncepcióban kell megkapniuk a különböző besorolású pedagógusoknak a minimumösszegeket.

A szakképzésben oktatók esetében azonban ez nem történt meg, a lap megkeresésére pedig a minisztérium azt mondta: nem is fog megtörténni, mivel a szakképzésben oktatókat a Munka törvénykönyve szerint foglalkoztatják, szemben a köznevelésben tanítókkal, vagyis nincs szükség kormányrendeletre ahhoz, hogy a béremelést végrehajtsák.

A tárca hozzátette azt is, hogy mindennek a kiindulópontja a szakképzésben tavaly lezajlott oktató teljesítmény értékelése lesz.

Azt is hozzátették, hogy az állami mellett az egyházi szakképző intézmények, valamint az egyetemek oktatói is számíthatnak béremelésre.

Még 2020 júliusában vezettek be egy teljesítményértékelési rendszert a szakképzésben, amire három évente kerítenek sort. Ugyanakkor a Pedagógusok Szakszervezete a lapnak azt nyilatkozta, hogy a tavalyi értékelések során előfordult, hogy visszadobta a szakképzési centrum az eredményeket, ha elmondásuk szerint egy-egy oktató túl magas pontszámot ért el.

A PSZ szerint arra is volt példa, hogy az eltérő pontszámok ellenére ugyanakkora volt a béremelés mértéke.

Eldőlt: ennyivel nő a tanárok bére januártól
Hivatalossá vált az új bértábla, ami 2024. január 1-jével lép életbe.
Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet